Migracije in varnost za Tuska glavni temi srečanja na vrhu v Bratislavi

0

Voditelji EU se bodo na bližnjem neformalnem srečanju v Bratislavi posvetili posledicam britanske referendumske odločitve za EU, a glavna problema, ki se ju je treba lotiti, so nezakonite migracije in vprašanje varnosti, je prepričan predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, ki se je v okviru posvetovanj o prihodnosti EU danes mudil v Luxembourgu.

Tusk se je v Luxembourgu danes sestal s tamkajšnjim premierjem Xavierjem Bettelom. Srečanje sodi v okvir priprav na neformalni vrh voditeljev 27 članic EU brez Velike Britanije, ki bo 16. septembra v prestolnici trenutno predsedujoče EU Slovaške. Na njem bodo voditelji razpravljali o posledicah britanske referendumske odločitve za izstop iz EU, je po srečanju dejal Tusk.

A na srečanju ne bo govora o pogajalski strategiji EU27 do Velike Britanije, kajti stališče unije je jasno – dokler London ne poda formalnega obvestila, ne bo pogajanj o njenem izstopu iz EU.

Po Tuskovem mnenju so glavni problem, ki se ga je potrebno lotiti v EU, nezakonite migracije. “Nikdar več ne smemo dovoliti, da bi se v Evropi ponovil kaos, kot se je leta 2015,” je poudaril.

“Edini način, da bomo v Bratislavi uspešni, je, če bomo odprti in se ne bomo izognili niti najbolj spornim in težkim temam,” je še dejal Tusk, ki je kot prednostno nalogo izpostavil ponovno popolno vzpostavitev nadzora na področju notranje varnosti in na zunanjih mejah.

Za Tuska ni naključje, da je bilo to vprašanje skupaj z migracijami v ospredju referendumske kampanje v Veliki Britaniji. A občutek negotovosti in destabilizacije je v marsikaterem oziru, tudi gospodarskem, navzoč tudi na evropski celini.

Terorizem je še en problem, na katerega opozarja Tusk. V EU bi morali okrepiti sodelovanje na področju notranje in zunanje varnosti, še zlasti v luči nedavnih terorističnih napadov na evropskih tleh. Nacionalna varnost ostaja v nacionalni pristojnosti, vendarle pa je mogoče na evropski ravni storiti več za pomoč državam članicam v boju proti terorizmu, je prepričan.

Voditelji sedemindvajseterice, ki se bodo v Bratislavi prvič sestali brez udeležbe Velike Britanije, bi morali določiti “skupno diagnozo Evropske unije po referendumu v Veliki Britaniji”.

Vseh problemov unije ne moremo “rešiti čez noč”, vendarle pa je treba določiti skupne cilje. S tem bi lahko v prihodnjih mesecih oblikovali politično unijo, in sicer še pred naslednjim skupnim srečanjem v Rimu marca 2017, je še dejal Tusk, ki je s tem naznanil sklic izrednega vrha v italijanski prestolnici ob 60. obletnici podpisa Rimske pogodbe. Ta velja za ustanovni akt nekdanje Evropske gospodarske skupnosti. (sta)

donald tusk zastava

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen