Prvi pomladni dan, 21. marec: svetovni dan poezije. Slovenščina je lahko čudežni jezik za poezijo

7

nesco je prvi pomladni dan, 21. marec, razglasil za svetovni dan poezije, z njim pa želi podpreti jezikovno pestrost in raznolikost poetičnega izraza. Kot je za STA dejal pesnik, prevajalec, esejist in urednik Ivan Dobnik, je slovenščina čudežni jezik za poezijo in je enakovreden kateremukoli med svetovnimi jeziki.

Slovenci po njegovih besedah nismo nič bolj in nič manj pesniški kot katerikoli drug narod, čeprav nam je poezija skozi zgodovino nadomeščala vojsko in druge oblike agresivne identitete. V zadnjem času se je žal večinski del avtorjev poezije podvrgel toku tržnega in všečnega, kar pomeni, da izdajajo bistvo poezije, ki po lastni identiteti med drugim tudi temu vedno nasprotuje. Ker je v tem času želja in potreba po poeziji brezmejna, piše jo skorajda vsak, je dobre poezije toliko manj, meni Dobnik, ki je tudi odgovorni urednik revije Poetikon.

Po številu naklad smo s 1000 izvodov v Slovenji prišli skorajda na 150. S pojavom vzporednih sodobnih medijev je pesniška knjiga kot fetiš postala neprecenljivi diamant za vse, ki so poeziji zvesti. To so ljudje, ki bodo vedno živeli s poezijo, tudi mladi, meni Dobnik.

Poleg tega so se spremenile vrednote v družbi. To je po njegovem prepričanju za resnične pesnice in pesnike najvišji izziv, trenutek preporoda, nove etike, vizionarskih pesniških programov in sanj. Slovenska poezija je del planetarnega umetniškega ustvarjanja, naši pesniki pa ob boku vseh drugih, je še poudaril Dobnik.

Kot so za STA povedali pri Mladinski knjigi, letno navadno izdajo tri prevodne knjige poezije in dve pesniški izvirni zbirki v zbirki Nova lirika ter v zadnjih letih eno ilustrirano pesniško zbirko. Pesniške zbirke, predvsem antologije in izbrana dela, se redno pojavljajo tudi v zbirki Kondor. Pri Cankarjevi založbi pa izdajo najmanj dve izvirni pesniški zbirki letno.

V letošnjem letu bodo izdali poleg pesniških zbirk v omenjenih zbirkah tudi izbrana dela velikanov slovenske poezije v petih knjigah – Franceta Prešerna, Simona Gregorčiča, Antona Aškerca, Josipa Murna in Otona Župančiča. Izšla bo tudi legendarna zbirka Kajetana Koviča Labrador. Naklade so, kot so povedali, zelo različne, od 200 pa do nekaj tisoč izvodov.

Kako je s prodajo, pa je seveda povsem odvisno od avtorja. Priljubljeni avtorji se prodajajo tudi v nekaj 1000 izvodih, manj znani in manj slavni pa butičnim nakladam primerno. Tudi pri poeziji je mogoče govoriti o uspešnicah, med katerimi velja v zadnjem času omeniti Pavčkove Angele, Minattijevo Nekoga moraš imeti rad in Lainščkovo Ne bodi kot drugi. Angeli so, kot zatrjujejo pri Mladinski knjigi, poseben fenomen, saj so bili v letu 2013 celo najbolje prodajana knjiga na slovenskem trgu, kar je posebnost tudi v svetovnem merilu.

Ob tem dodajajo, da je poezija močno zakoreninjena v slovenskem kulturnem polju. Tudi nekateri modernejši avtorji so dosegli skoraj popzvezdniško popularnost, je pa na vrhu prostora za zelo malo pesnikov, dodajajo.

Generalna direktorica Unesca Irina Bokova je v letošnji poslanici ob svetovnem dnevu poezije, tega praznujemo od leta 1999, zapisala, da je poezija pesem svobode, ki nam omogoča, da skozi ustvarjanje potrjujemo svojo identiteto. Poleg tega izraža naša najgloblja čustva. Brazilski pesnik in diplomat Joao Cabral de Melo Neto je zapisal, da je, četudi nenamerno, vsaka beseda, ki izhaja iz naših čustev, poezija. Skozi besede in ritem poezija uteleša naše sanje o miru, pravičnosti in dostojanstvu ter nam daje moč in v nas budi željo po tem, da jih uresničimo.

Vsi narodi so skozi zgodovino razvili in prakticirali različne oblike poezije – denimo ustno podajanje znanj in mitov, z njo so izražali svoja čustva, pripovedovali o vsakdanjem življenju ali pa se skušali zoperstaviti tegobam. Sodobne oblike poezije omogočajo mladim, da se vključijo v prakso in da odpirajo nov prostor za ustvarjanje. Oblike se spreminjajo, poetski impulz pa ostaja enak, je zapisala Bokova.

Bokova poezijo vidi kot kot globok izraz človekove misli in kot univerzalno umetnost, pa tudi kot orodje za spodbujanje dialoga med različnimi kulturami ter spodbujanje razumevanje med ljudmi.

Praznik poezije bodo na Slovenskem obeležili z različnimi dogodki. Društvo slovenskih pisateljev v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana v petek, 21. marca, ob 17. uri v Desnem atriju Mestne hiše pripravlja literarno-glasbeni večer z naslovom Saj je Pesem le ena. Raznotera.

Inštitut Iriu bo v izbranih kavarnah v Ljubljani in Celju skodelico kave postregel skupaj s Poezijko. Izbrali so različne slovenske pesnice in pesnike, skupaj z njimi pa bodo postregli tudi s tujimi avtorji, ki so izšli pri njihovi založbi.

Na 2000 Poezijkah bodo občinstvo pričakovali avtorji Desmond Egan, Ivan Dobnik, Katja Gorečan, Tanja P. Hohler, Alenka Jovanovski, Ivana Komel, Rok Komel, Immanuel Mifsud, Aleš Mustar, Zoran Pevec, Peter Semolič, Robert Simonišek, Marko Skok, Octavian Soviany, Ivo Stropnik, Lucija Stupica, Bina Štampe Žmavc, Kaja Teržan in Glorjana Veber, so sporočili z inštituta Iriu.

V Mariboru pa bo pod naslovom Poezija povezuje opoldne potekalo javno branje pesmi pred zgradbo rektorata Univerze v Mariboru. (Tatjana Zemljič, sta)

poezija

Slika  je simbolična

Št. komentarjev: 7
  1. stel pravi

    EUREKA… 😀 😀 😀

    Pritoži se na Slo Wikija…

    ttp://sl.wikipedia.org/wiki/Predsedstvo_Jugoslavije

  2. stel pravi

    Ustanova Predsedstva SFRJ je ustanovljena po Titovi smrti leta 1980.
    _______________________________

  3. stel pravi

    Sicer pa kakšna korist od kakršnegakoli predsedstva za časa živega Tita? Kar je rekel ali s čem se je strinjal, tako je bilo in konec debate…bi rekel Strpni

  4. stel pravi

    moj kurac

  5. stel pravi

    http://govori.se/domaci-traci/milan-kucan-pokazal-tudi-belo-rito/

  6. stel pravi
Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen