Ruska duma je danes pričakovano ratificirala sporazum o priključitvi Krima in mesta Sevastopol Rusiji. Potrdila je tudi ustavni zakon o njuni vključitvi kot novih subjektov v Rusko federacijo. Oba dokumenta mora potrditi še zgornji dom parlamenta, čeprav je Kremelj že po torkovem podpisu sporazuma dejal, da je Krim postal del Rusije.
Samo poslanec v spodnjem domu parlamenta, Ilja Ponomarev iz levosredinske Pravične Rusije, ni glasoval za ratifikacijo sporazuma, ki so ga v torek podpisali ruski predsednik Vladimir Putin in krimski voditelji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Zunanji minister Sergej Lavrov je pred glasovanjem danes poslancem dejal, da so sankcije ZDA in Evropske unije nezakonite, ker je Varnostni svet ZN “edino uradno telo, ki lahko uvaja obvezujoče ukrepe”. “VS ZN takih ukrepov proti Rusiji ni sprejel,” je dejal.
Ponovil je stališče Moskve, da je bil nedeljski referendum na Krimu o pripojitvi Rusiji, ki ga Kijev in Zahod ne priznavata, v skladu z mednarodnim pravom. Odločitev Krima o priključitvi Rusiji je bila utemeljena na izraženi svobodni volji na referendumu, ki je potekal v skladu z mednarodnim pravom, še posebej na načelu enakopravnosti držav in pravice narodov do samoopredelitve, je dejal po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass.
Sporazum, ki sta ga Rusija in Krim sklenili po nedeljskem referendumu, na katerem so prebivalci ukrajinske avtonomne republike Krim plebiscitarno podprli priključitev Rusiji, morata ratificirati tako ruski kot krimski parlament. Zgornji dom ruskega parlamenta bo o sporazumu, kot tudi o omenjenem ustavnem zakonu, glasoval v petek.
Sporazum o pripojitvi Krima in Sevastopola, ki je postalo mesto s federalnim statusom, je začel veljati ob torkovem podpisu, a predvideva prehodno obdobje do konca leta za njegovo formalizacijo. V tem obdobju mora biti izvedena integracija v gospodarski, finančni in pravni sistem Rusije. Določa tudi, da bodo volitve na Krimu in Sevastopolu septembra 2015. (sta)
Ruska duma