Razkrivamo: Tone Peršak vrgel Janšo iz PEN-a, sedaj pa mu še dalje onemogoča možnost pritožbe!

32

“Spoštovani g. Tone Peršak!

Kljub temu, da niste podpisani pod spodnje sporočilo Upravnega odbora PEN, iz priloženega pisma g. Strojana izhaja, da ste sejo organa, ki je odločal o moji izključitvi iz PEN, vodili vi.
Kot župan občine in nekdanji skupščinski funkcionar vsaj za silo poznate slovenski pravni red, ustavo, zakon o društvih itd. in torej veste, da ni mogoče nikogar izključiti iz nobene organizacije zgolj s sporočilom za javnost. V pismu, ki ste mi ga poslali po pošti, sem pričakoval formalni sklep Upravnega odbora in ustrezno obrazložitev. A glej. Po navadni pošti, ki sem jo prejel v petek, ste mi še enkrat poslali zgolj sporočilo za javnost.
Ne glede na to, ali je šlo za pomoto ali nepoznavanje procesnih pravil, ugotavljam, da doslej še nisem prejel nobenega sklepa, na katerega bi se lahko pritožil. Na obvestilo za javnost najbrž doslej v zgodovini človeštva še nihče ni vložil formalne pritožbe.
Pričakujem torej, da mi boste nemudoma poslali sklep z ustrezno obrazložitvijo.

S spoštovanjem, Janez Janša”

Na tem mestu smo v celoti objavili pismo, ki ga je iz slovenskega centra PEN-a po stalinistični metodi izključeni Janez Janša pisal nadomestnemu predsedniku PEN-a Tonetu Peršaku.

Kot pa je razvidno iz spodnjega sporočila, ki ga je napisal predsednik slovenskega PEN-a, Marjan Strojan, so bile možnosti za demokratično izključitev Janša iz PEN-a takorekoč nične, a je očitno Peršak za hrbtom bolnega Strojana naredil vse po svoje, navajen iz dela v bivši skupščini. Strojan je v pismu članom PEN-a opozoril tudi na pomembno dejstvo, da se lahko prizadeti lan tudi pritoži, a kot opozarja Janša, se na obvestilo na javnost ne moreš pritožiti…

“Spoštovani kolegi, člani slovenskega PEN,
Dovolite mi, da se kot vaš predsednik vtaknem v živahno in zanimivo
debato, ki ta trenutek poteka v PEN. Vsem, ki se je udeležujete, se
zahvaljujem za iskrenost stališč in angažiran prispevek k dialogu o
aktualnih vprašanjih PEN-a. Ker težko pišem, bi komentiral samo dve zadevi.
1) Ne bom mencal besed in kar naravnost povem, da so po mojem vedenju ta
trenutek možnosti za izključitev našega člana Janeza Ivana Janše, ki jo
nemudoma zahteva kar nekaj dopisnikov, takorekoč nične. V odgovoru Ivu
Svetini sem omenil, da PEN v času moje bolezni, hospitalizacije in
okrevanja vodi podpredsednik Tone Peršak. Pooblastilo sem mu predal
oktobra 2012 pred operacijo hrbtenice. Vanj imam polno zaupanje in vas
prosim, da ga pri tem podprete. Kot me je obvestil, sta bili zadnji dve
seji Upravnega odbora PEN nesklepčni zaradi upravičene odsotnosti
članov, pravkar pa se je, kot me je obvestila naša koordinatorka,
položaj še poslabšal, saj je zaradi razlitja slepiča v bolnišnici v
Toulousu tudi Edvard Kovač. Osredotočiti se moramo torej na tisto, kar
lahko opravimo mimo sklepov UO, zato bom predlagal, da se članu pošlje
priporočeno pismo, v katerem ga obveščamo o postopku, ki ga je proti
njemu sprožil član nadzornega odbora PEN skupaj s še dvajsetimi
podpisniki, kar po naših pravilih pomeni, da mora o zahtevi presojati
častno razsodišče, ki je prejšnji mesec mnenju podpisnikov pritrdilo.
Naša pravila nadalje določajo, da se ima prizadeti član pravico
pritožiti na zbor članov, ki dokončno odloča z večino prisotnih članov.
Sklep o obvestilu bi lahko sprejeli že na prihodnji seji. V skrajnem
primeru, bi se lahko o stvari pomenili tudi na Bledu v začetku maja, na
mednarodnem srečanju na Bledu, kamor prihajata tudi predsednik
Mednarodnega PEN J. R. Saul in generalni sekretar Takeaki Hori skupaj s
predsedniki vseh odborov Mednarodnega PEN. Takrat bom, upam, tudi sam
nared, čeprav bi raje videl, da to opravimo že prej.
2) Kar nekaj naših članov je zahtevalo, da se zaradi znanih okoliščin v
okviru Blejskega srečanja odpovemo programu na ljubljanskem Gradu. Po
moje to ni potrebno. Živimo v predstavniški demokraciji in približno sto
tujih in domačih pisateljev gosti mesto Ljubljana, ki ga lahko – tako
kot se je to zgodilo že lani – zastopa tudi kdo drug in ne župan, ki je
za marsikoga upravičeno kontroverzna osebnost. Predlagal
bom podpredsedniku, da zaprosi MOL za to možnost, če pa to ne bo mogoče,
se strinjam, da moramo poiskati kakšno drugo različico za
izvedbo programa, čeprav je časa  malo, naše finančne sposobnosti pa
hudo omejene.
Marjan Strojan

pen

Tone Peršak (na sliki s papirji) je Janeza Janšo po stalinistično izključil iz PEN-a, sedaj pa mu še dalje onemogoča možnost pritožbe!

Foto: arhiv Demokracije

 

Št. komentarjev: 32
 1. mali pravi

  Bohpomahaj, pa res potrebujete neko svojo ministrstvo:):)

 2. Demi Zen pravi

  Polovica clanov je zgleda hospitalizirana, druga polovica pa na smrtni postelji.
  Zopet sestankuje creda senilnih komunistov, slovenija pa tone.

  Da sem jansa v tem klubu tipa crni les sploh ne bi hotel biti

 3. JOJ pravi

  Na letalo z njimi pa na Madagaskar Pedru Opeki pomagat, bo vsaj enkrat kaj haska od njih!!!

 4. Alenka veliko DELA pravi

  Alenka veliko DELA

  Najprej bomo kadrovali pa malo virantovali.
  Nato bomo kadrovali pa malo virantovali.
  *
  Nato pride in odide trojka.
  *
  Nato bomo kadrovali pa malo virantovali.
  Alenka veliko DELA in tako naprej 1-2-3 do konca mandata.
  Za umazano delo pa imamo institucije, inšpektorje, sodnike in seveda PEN.

 5. Felix pravi

  Sedem let sem bil predan gasilec v naši vasi. Lani so me izključili, brez možnosti pritožbe. Imam kakšne možnosti, da me sprejmejo nazaj, kljub temu, da sem poonegavil ženo enega kolega?

 6. umetnik123 pravi

  Pravilno, Peršak, pa še nekaj: ankete z bolj idiotskimi vprašanji, kot so v Politikisu, jih ne morete zaslediti v nobenem drugem mediju !!!!!

 7. janez pravi

  Bravo Peršak!!! Kaj le naj ta trgovec z orožjem dela med pisatelji ?? res ne vem……

 8. Minovak pravi

  Poleg trojke iz Bruslja bi morali še priti sodniki, ki bi rdečo sodrgo obsodili na ogled in uporabo Kočevskih jam in to po hitrem postopku (do jame in porini), samo ne v tiste v katerih ležijo nedolžne žrtve. Največje zlo, ki je zadelo človeštvo je rdeči fašizem, kar lepo sporoča svetu S. Koreja. Saj je tudi slamnata marioneta dobila edino čestitko od tam.
  In ne nazadnje: kdo pa sploh ve za slovenski PEN in njegove bla, bla, pisatelje, ki so samo družbeni zajedavci in nič drugega. Skratka – kup rdečega gnoja!

 9. timis pravi

  Janez, še pogrešali te bomo!! Čakam na njegovo novo knjigo in celovečeren film:-)

 10. Svinjak PS pravi

  Umazane balkanske svinje, ne znajo niti uradnega poročila spisat. Oni kar po balkansko. Sprevržene balkanske svinje.

 11. Manca pravi

  Banda rdeča! Kaj ste šele delali v prejšnjem režimu, ko ste imeli absolutno oblast?
  In to nam zopet tiščite nazaj?
  Sprememba sistema? Malo morgen!

 12. vidocq pravi

  moj sosed je kulturnik in celo življenje lepo v puhu uživa in potem mi v pojasnilo pove , da je v življenju pojedel le cca 10 lekadolov, vozi višji razred vozilo in 10 x na leto po celoj bivši jugi , same neke predstave , podpisovanja , galerije ( pride jih 30 in potem super zakuska ) ko pa razhaja kaki virus se pa iz hiše ne gane , škoda mojga časa — pa noben sistem mu neodgovarja

 13. MEFISTO pravi

  Modri Mefisto e še spomni,daje bil Timis nekoč radikalno na drugi strani.

 14. MEFISTO pravi

  Če si slab in neučinkovit pisatelj kot je Peršak, si klub temu dober za umazana opravila.

 15. peter pravi

  kdo je ta peršak?Razen tega da občasno nekaj bluzi po tv, je naredil že kaj mednarodno prepoznavnega v kulturi?

 16. janez pa ne j.j. pravi

  @ Peter, le kaj hudiča je pa j.j. naredil za kulturo?

 17. MEFISTO pravi

  Janez pa ne J.J., modri Mefisto te sprašuje, kaj je zate kultura, da bomo potem vsaj vedeli, o čem govorimo?

 18. ŠIVILJSKI BRIVEC pravi

  JANEZ, le kaj naj bi naredil, ni kulturnik, pa je dodobra zmigal te kvazi umetnike, dal je celo navdih za zmešani trio janezov janš. Zagotovo khućmanovega tria nikoli ne bo.

 19. ŠIVILJSKI BRIVEC pravi

  janez, klub temu, da JJ ni kulturnik, je naredil več za kulturo, vsekakor že navdih za nori trio janezov je dokaz za to.

 20. VSI STRPNI pravi

  hahahahahhaha..bolj kot vse ostalo bi bilo zanimivo vedeti, koliko od teh STARIH BALKANSKIH RDEČIH PRASCEV, ki se dela kao kulturniki in intelektualci če ne celo pisatelji, koliko od teh ima polne roke KRVI oz. koliko od teh staruhov je v mladosti KLALO in KLALO…..hahahahahhahahhhahahahahahhahaha

 21. Muri pravi

  “Joj” od njih še nikoli ni bilo nobenega haska, pa ga tudi na Madagaskarju ne bi bilo, razen, če bi Pedro posedoval kak kup denarja, ki si bi ga lahko polastili.

 22. Muri pravi

  “Felix” to kar se je tebi zgodilo, se v zgoraj omenjenem primeru ne mora zgoditi, kajti, če pogledaš druščino na sliki, kdo pri zdravi pameti bi se onegavil s starimi babami-priležnicami omenjene druščine.

 23. vine pravi

  TAKA GOLAZEN KI JE OSTALA V TEJ TERORISTIČNI ORGANIZACUCIJI IN NJENI ČLANI ALA PERŠAK IN PODOBNA GOVNA NAJ ODIDEJO V SEVERNO KOREJO. BANDA KOMUNISTIČNA…

 24. aha pravi

  eni pa res ne morete brez JJ.

 25. pelin pravi

  g. Janezu Janšu bi svetoval, Nič se pritoževat , kajti v taki druščini za vas ni mesta.
  Peršaka, sem imel za poštenjaka , pa kot vidim sem se krepko zmotil.

 26. […] A Peršakova argumentacija o nepolitični izključitvi Janše ne pije vode. Kakor hitro so posamezniki v PEN-u začeli omenjati Janševe izjave o Udbi v kontekstu PEN-a, je jasno, da jih je zadelo tja, kjer najbolj boli – v njihovo ideološko matriko. Že včeraj smo na Politikis.si poročali o čudnem komuniciranju Peršaka z Janšo, ki slednjemu s svojim ravnanjem sploh noče omogočiti mo…. […]

 27. Drago pravi

  Zahtevat od teh komunajzarjev, da priznajo svojo politično nemoralno dejanje, nato pa naj častno izstopi. Takšne družbe je bolje da se ugledne osebe izogibajo.
  Verjetno se ima Janša možnost vključiti direktno v PEN organizacijo.

 28. psihiater pravi

  Te, ki so izstopili, poznam, toda kdo neki so tisti, ki so ostali?

 29. […] Politikis.si je objavil pismo predsednika PEN-a Strojana, v katerem je ta omenjal, da je Ivu Svetini pojasnil, da g…. Sedaj pa pozor: taisti Ivo Svetina je pred leti zahteval, da se iz PEN-a vrže Alenko Puhar (ta je […]

 30. gost pravi

  In zdaj bodo ti, ki so vsi ali na smrtni postelji ali pa se kot tuferjev smrkelj vlečejo po bolnišničnih hodnikih, govorili, kdo bo, in kdo ne bo v PEN-u. Kdo nam daje garancijo, da so ti bolniki mentalno pri sebi. Kot kažejo njihova dejanja, imajo očitno hude probleme. Treba je razkrinkat te stare komunajzerske prdce, ki so očitno navajeni delati po stari komunajzerski navadi, diktaturi, in svetovno javnost obvestiti, kaj se dogaja pri nas. Zagotovo je za tujo javnost zasrkbljujoče, da so iz PEN-a odšli tako zelo pomembni člani. Starim prdcem niti ne bi rekli ‘stari prdci’, če se sami ne bi vedli kot ‘stari prdci’, ki se sicer premikati ne morejo, zlobe v sebi imajo pa toliko, da jo še kako zmorejo sejati. In jo bodo – do smrti. Še na smrtni postelji bodo kričali, da je Janša kriv. Imamo spoštovanje do starejših ljudi, tudi mi – čeprav močno dvomim – bomo enkrat stari. Tedaj bi si želeli spoštljivega ravnanja. Da, vendar bodimo spoštljivi tudi mi. Ne pa, da stari prdci zahtevajo najprej, da jih živimo, da jih preživljamo, da jim vsak mesec iz našega denarja nakažejo denar, sami pa za to delajo zgago in sejejo ultra zlobo. To pravzaprav sploh ni več zloba, pač pa super nagnusno ravnanje. Spomnimo samo na zapise ovajalca, ovaduha, človeka, ki je voluharil in izdajal ljudi, ki so bili najbližje njegovi fizični prisotnosti, udbaša Tauferja, da je treba golazen odstraniti, ker se vleče kot gnusni smrkelj. In to je normalen človek. Zame je to dementen človek, stari prdec, sirotinja, ki se mu na stara leta trga. Ne bi niti želeli biti v tem hišnem svetu, ki si zaradi velikega ugleda mendarodnega Pena in pravih uglednih mednarodnih književnikov, literatov, intelektualcev, na prsa pripenjajo ta ugled. Še enkrat ponavljam: ki pa ni njihov, pač pa je ugled pripisati evropskim in svetovnim intelektualcem. Ne pa cenenim slovenskim prdcem, ki jih niti sram ti skupaj ždeti, čeprav je evidentno, da glave stikajo skupaj samo uni, najslabši prdci in prdulja. Tista, ki sama pove, da so slovenci najslabši, najbolj pa so po njenem mnenju crnogorski i dalmatinki fukaći. To je javno zapisala. Perverznost in potreba po seksu ji gleda skozi ušesa.

 31. […] A Peršakova argumentacija o nepolitični izključitvi Janše ne pije vode. Kakor hitro so posamezniki v PEN-u začeli omenjati Janševe izjave o Udbi v kontekstu PEN-a, je jasno, da jih je zadelo tja, kjer najbolj boli – v njihovo ideološko matriko. Že pred časom smo na Politikis.si poročali o čudnem komuniciranju Peršaka z Janšo, ki slednjemu s svojim ravnanjem sploh noče omogočiti mo…. […]

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen