V Atenah, kjer ob splošni stavki potekajo tudi množični protesti proti novim varčevalnim ukrepom, so izbruhnili spopadi med policijo in protestniki. Policisti so pred poslopjem parlamenta proti protestnikom, ki so nanje metali zažigalne bombe, uporabili solzivec, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Do spopadov na osrednjem atenskem trgu Sintagma je prišlo potem, ko je okoli 200 mladih napadlo jekleno barikado pred poslopjem parlamenta. Na tamkajšnje policiste so poleg zažigalnih bomb metali kamne, palice in jajca. Napadalci so policijo obmetavali tudi s smetmi, ki polnijo ulice grške prestolnice od začetka stavke smetarjev pred dvema tednoma.
Vsega skupaj se je po ocenah policije na atenskem trgu po ocenah policije zbralo okoli 70.000 protestnikov, skupno po vsej državi pa rekordnih več kot 125.000 ljudi. Kljub vse večji jezi ob novih napovedanih varčevalnih ukrepih protesti v Solunu, Patrasu, Heraklionu in drugih mestih zaenkrat potekajo večinoma mirno.
Grška policija sicer poostrene varnostne ukrepe izvaja že ves dan. Med drugim je v središču Aten namestila 3000 policistov, dodatne enote pa varujejo potencialne tarče nasilja, kot so veleposlaništva in vladni uradi. Poleg tega so blokirali cesto, ki vodi mimo poslopja parlamenta, pred stavbo postavili jekleno ograjo in zaprli dve najpomembnejši postaji podzemne železnice v bližini.
Množični protestni shodi po državi spremljajo 48-urno splošno stavko, ki se je začela danes in zaradi katere so med drugim zaprti državni uradi, trgovine, banke in šole, bolnišnice pa delujejo le z nujnim osebjem. Zjutraj je bil za 12 ur ustavljen tudi zračni promet.
Stavkajoči in protestniki po že skoraj dveh letih zategovanja pasu nasprotujejo najnovejšim vladnim varčevalnim ukrepom, o katerih bo v četrtek odločal grški parlament. Njihovo sprejetje je pogoj za nadaljnjo mednarodno finančno pomoč Grčiji. Kot svari grška vlada, v primeru, da parlamentu ne uspe sprejeti nove zakonodaje pred vrhom EU v nedeljo, državi grozi blokada nadaljnjih posojil in plačilna nesposobnost.(sta)
