Na območju Los Angelesa zaradi požara evakuacija približno 30.000 ljudi, brez elektrike je več kot 190.000 gospodinjstev
V ameriški zvezni državi Kalifornija so na območju Los Angelesa zaradi požara, ki se zaradi orkanskega vetra hitro širi, oblasti razglasile izredne razmere, evakuacijo pa odredile za več kot 30.000 ljudi. Na obrobju Los Angelesa ogenj ogroža približno 13.000 stavb. Brez elektrike je več kot 190.000 gospodinjstev, poročajo tuje tiskovne agencije.
Gasilci se borijo z ognjenimi zublji v hribih in gozdovih v bližini prestižnih sosesk, kot so Santa Monica, Venice Beach in Malibu.
Požar je izbruhnil v torek dopoldne po lokalnem času v soseski Pacific Palisades, kjer domujejo številni zvezdniki, in se hitro razširil zaradi izjemno močnega vetra in dolgotrajne suše. Zaenkrat se je razširil na približno 12 kvadratnih kilometrih velikem območju.
Širita se tudi požara nad okrožjem Altadena in na novo še v losangeleškem predmestju Sylmar, za katerega prav tako velja obvezna evakuacija.
Oblasti so ukaz za evakuacijo izdale za najmanj 30.000 ljudi, ki sedaj množično zapuščajo domove, in na nekaterih cestah nastajajo veliki zastoji. Na eni od cest iz soseske Pacific Palisades so števili prestrašeni prebivalci zapustili svoje avtomobile in zbežali peš.
Več deset zapuščenih vozil so s sredine cest odstranili buldožerji, da so tako dostop do območja omogočili gasilcem. Ti se z ognjenimi zublji spopadajo tako s tal kot iz zraka, obenem pa na strmem terenu poskušajo s poseki rastja preprečiti širjenje ognja. Vse svoje kolege, ki so na dopustu, so pozvali, naj se vrnejo na delo.
Kot je v torek zvečer na novinarski konferenci dejal guverner Kalifornije Gavin Newsom, so oblasti identificirale “številne objekte, ki so že uničeni”.
Poročil o morebitnih poškodovanih za zdaj ni, je sporočila načelnica losangeleških gasilcev Kristin M. Crowley.
Ognjene zublje širi izjemno močan in suh veter, ki piha iz višjih leg proti obali Los Angelesa, in je poznan pod imenom Santa Ana.
Ta vremenski pojav nastane, ko se nad Nevado in Utahom oblikuje območje visokega pritiska, iz katerega se nato proti jugu Kalifornije in Arizoni razširi močan vzhodni veter. Nad višje ležečimi območji vzhodno od Los Angelesa, Sante Barbare in San Diega se osuši in se nato spusti navzdol proti bolj poseljenim mestnim območjem, pojasnjuje BBC.
Trenutno sunki vetra dosegajo hitrost do 80 kilometrov na uro, glede na napovedi vremenoslovcev pa bi se lahko veter še okrepili do 160 kilometrov na uro in na območju, kjer že mesece ni bilo obilnih padavin, vztrajal še več dni. Prav veter trenutno tudi ovira gašenje iz zraka, poročanje ameriških medijev povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Bela hiša je glede na izjavo podpredsednice Kamale Harris za boj proti požarom že dala na voljo zvezna sredstva.
Požari v naravi so sicer pričakovan del življenja na zahodu ZDA, po mnenju znanstvenikov pa podnebne spremembe spreminjajo ustaljene vremenske vzorce. Na jugu Kalifornije sta dvema desetletjema suše sledili dve izjemno mokri leti, ki sta vodili v intenzivno rast rastlinja. To sedaj nudi veliko goriva nastalim požarom, piše francoska tiskovna agencija AFP.
Dopolnjeno: V požarih, ki divjajo na širšem območju Los Angelesa v Kaliforniji, sta umrli najmanj dve osebi, več je poškodovanih, so danes sporočili tamkajšnji gasilci. Ognjeni zublji so doslej uničili na stotine objektov, domove je bilo primorano zapustiti več kot 70.000 ljudi, poročajo tuje tiskovne agencije. Gre za najhujši požar v zgodovini Los Angelesa.
Po besedah načelnika losangeleških gasilcev Anthonyja Marronea sta v požaru, ki divja v okrožju Altadena, življenje izgubili dve osebi, več pa je poškodovanih. Natančen vzrok smrti dvojice še ni znan. Požar se še vedno širi in trenutno zajema dobrih 900 hektarjev površin, je dejal Marrone.
Okoli 700 gasilcem gašenje požara v Altadeni otežujeta težko dostopen teren in močan veter. Med gašenjem je bil en gasilec poškodovan, je po navedbah britanskega BBC še povedal Marrone. Omenjen požar je doslej uničil več kot sto objektov, iz Altadene, Pasadene in drugih naselij v okolici pa so doslej evakuirali približno 32.500 ljudi. Za več kot 38.000 ljudi velja opozorilo pred evakuacijo.
Medtem so ognjeni zublji v prestižni soseski Pacific Palisades, kjer divja največji od požarov, po trenutnih ocenah uničili približno 1000 objektov in nekaj več kot 2000 hektarjev površin. Sosesko je po odreditvi evakuacije doslej zapustilo okoli 37.000 ljudi. Ta požar je tako po navedbah pristojnih služb najhujši v zgodovini kalifornijskega velemesta in močno presega dosedanjo najhujšo ognjeno stihijo, požar Syre v 2008, ki je prizadel predmestje Sylmar.
Na območju Los Angelesa so trenutno aktivni štirje požari. Poleg požarov v soseski Pacific Palisades in Altadeni znova gori tudi v Sylmarju in na območju parka Woodley. Zaradi požara v Sylmaru, ki po zadnjih podatkih zajema dobrih 200 hektarjev, so evakuirali približno 3000 ljudi.
Do nedavnega je peti in najmanjši požar divjal tudi v bližnjem kraju Riverside, a je že v celoti pod nadzorom, še navaja BBC.
Požari v naravi sicer na jugozahodu ZDA niso redkost, vendar pa ustaljene vremenske vzorce po mnenju znanstvenikov občutno spreminjajo podnebne spremembe. Na jugu Kalifornije sta tako dvema desetletjema suše sledili dve izjemno mokri leti, ki sta vodili v intenzivno rast rastlinja. To sedaj požarom nudi veliko goriva.