Umrl kultni francoski igralec Alain Delon, ki mu ni manjkalo lepote, niti škandalov

0

Francoski filmski igralec Alain Delon je umrl v starosti 88 let, so danes za francosko tiskovno agencijo AFP sporočili njegovi otroci. Delon se je rodil 8. novembra 1935 v Sceauxu v Franciji. Kultnemu igralcu, ki je zaigral v več kot 90 filmih, se je že pred časom precej poslabšalo zdravstveno stanje.

“Alain Fabien, Anouchka in Anthony ter (njegov pes) Loubo z žalostjo sporočamo, da je umrl naš oče. Umrl je mirno na svojem domu v Douchyju, obkrožen s svojimi tremi otroki in družino,” so svojci tega velikega imena francoskega in evropskega filma zapisali v izjavi in prosili za zasebnost.

Delon, ki se v zadnjih 30 letih ni veliko pojavljal na filmskih platnih, se je leta 2023 znašel na naslovnicah časopisov, ko so njegovi trije otroci vložili tožbo zoper njegovo asistentko Hiromi Rollin, ki so jo obtožili nadlegovanja in groženj. Delonovi otroci so nato v medijih in na sodiščih vodili javno bitko in se prepirali o zvezdnikovem zdravstvenem stanju, ki je med drugim leta 2019 doživel možgansko kap.

Maja 2019 se je Delon zadnjič javno pojavil na rdeči preprogi, ko je na filmskem festivalu v Cannesu prejel častno zlato palmo.

Alain Delon je bil zvezda francoskega novega vala, ki si je s kombinacijo angelske lepote in hladne distanciranosti postal karizmatičen fatalni moški, nadvse prepričljivo pa je odigral vloge hladnokrvnih morilcev.

Kot kultni veljata med drugim njegovi vlogi v filmih V zenitu sonca (1960) ter Rocco in njegovi bratje (1960). Med pomembnejšimi veljata še vloga v filmu Samuraj Jean-Pierra Melvilla (1967) in Bazen (1969) v režiji Jacquesa Derayja.

Pozornosti pa Delon ni vzbujal samo s svojim filmskim delom, ampak tudi s škandali, saj so ga povezovali s francoskim podzemljem, odmevna je bila tudi tako imenovana afera Marković. Delonovega telesnega stražarja, Srba Stevana Markovića, so namreč našli umorjenega v zelo nenavadnih okoliščinah. Igralec je bil v zvezi z umorom, ki ostaja nerešen, pridržan, a na koncu izpuščen, saj je v času zločina snemal film v Saint Tropezu.

Biografija Alaina Delona (1935-2024)

Alain Delon, ki je umrl v 89. letu starosti, je bil simbol evropskega igralca med 60. in 80. leti minulega stoletja. Igral je v več kultnih filmih in je pogosto vsaj toliko kot s filmsko kariero vzbujal pozornost z zasebnim življenjem. Zadnja leta, sploh po vzniku gibanja #jaztudi, so nanj letele kritike in obtožbe, da je seksist in homofob.

Delon se je rodil 8. novembra leta 1935 v Sceauxu blizu Pariza. Imel je težko otroštvo, saj sta ga starša kmalu zapustila. Dečka z ledenim pogledom so izključili iz več šol, pogosto se je preživljal s priložnostnimi deli, angažiran pa je bil tudi za nekaj manjših filmskih vlog.

Vloga v filmski priredbi romana Patricie Highsmith Nadarjeni gospod Ripley, naslovljeni V zenitu sonca, v režiji Reneja Clementa je pomenila pomemben preobrat v Delonovi karieri. Mednarodno pozornost je zbudil leta 1960 z vlogo v filmu Luchina Viscontija Rocco in njegovi bratje.

Med pomembnejšimi filmi, v katerih je nastopil, so Samuraj (1967) in Policaj (1972) v režiji Jean-Pierra Melvilla, Bazen (1969) v režiji Jacquesa Derayja, Gospod Klein (1976) v režiji Josepha Loseyja ter Nouvelle vague (1990) v režiji Jean-Luca Godarda.

Delon, ki je v svoji karieri odigral kakšnih 100 vlog, je bil najbolj prepričljiv v vlogah hladnih, preračunljivih likov.

Delon je imel tudi zelo pestro zasebno življenje. Najbolj je odmevala njegova zveza z igralko Romy Schneider med letoma 1959 in 1963. Leta 2009 je izšla knjiga o njuni zvezi z naslovom Delon-Romy. Tako zelo sta se ljubila. Napisala sta jo Philippe Barbier in Christian Dureau. Ob izidu je Delon povedal, da je bila Romi Schneider temperamentna in močna osebnost, strastna in občutljiva. Včasih je bila tudi nasilna, kar je bilo po Delonovih besedah pripisati dejstvu, da je bila polnokrven človek.

Ali se je tudi sam skliceval na polnokrvnost, ko so ga obtoževali nasilnega vedenja, ni znano. Obtožbe na njegov račun so dosegle vrhunec leta 2019, ko so mu v Cannesu podelili zlato častno palmo.

Iniciativa Women and Hollywood, ki je med vodilnimi zagovorniki gibanja #jaztudi v filmski industriji, je odločitev festivala, da častno zlato palmo podeli Delonu, takrat označila kot “sranje”. V spletni peticiji, ki je pozivala, da se Delonu nagrada ne podeli, je bil igralec označen kot “rasist, nestrpen sovražnik žensk”.

Pobudnica iniciative Women and Hollywood Melissa Silverstein je takrat tvitnila, da jo je osupnilo, da bo festival počastil Delona in dodala, da je “javno priznal, da je bil nasilen do žensk ter da je trdil, da je istospolna usmerjenost nenaravna”. Da je bil Delon nasilen do žene in otrok, je potrdil tudi njegov sin Alain-Fabien Delon.

Nagrado je vseeno prejel, saj je direktor festivala Thierry Fremaux menil, da so želeli počastiti njegovo kariero, da mu ne podeljujejo nagrade za mir, da so bile igralčeve izjave vzete iz konteksta in da je Delonu dovoljeno misliti, kar hoče.

Številni poznavalci filmske industrije so že takrat menili, da je Delona povozil čas, kljub relativno veliki toleranci francoske družbe do svojih velikih imen iz sveta filma, ki so v zadnjih letih obtožena seksizma ter spolnega nasilja.

Igralec je leta 2017 napovedal, da se umika s filma. Po 60-letni uspešni karieri je ocenil, da je trenutek za slovo. “Podobno kot boksar, ki si ne želi več boriti, si tudi jaz ne želim več prav zelo igrati v filmih,” je povedal.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen