(32 let slovenskega ponosa in klenosti) Obeležujemo državni praznik, dan samostojnosti in enotnosti

3

Na današnji dela prost dan obeležujemo dan samostojnosti in enotnosti. Z njim se spominjamo razglasitve rezultatov plebiscita, s katerim smo se Slovenci pred 32 leti odločili za samostojno državo.

23. decembra 1990 smo namreč Slovenci na referendumu odločali, ali naj se Slovenija, ki je bila takrat del Jugoslavije, odcepi in postane samostojna država. Rezultati plebiscita so bili prepričljivi. Plebiscita se je udeležilo 93,2 odstotka volilnih upravičencev. Za samostojno državo jih je glasovalo okoli 95 odstotkov, kar je pomenilo 88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev.

Izide plebiscita so v slovenski skupščini uradno razglasili čez tri dni, 26. decembra. Ta dan zato obeležujemo dan samostojnosti in enotnosti, ki je državni praznik in dela prost dan.

Letošnja osrednja državna proslava ob omenjenem državnem prazniku je potekala v petek zvečer v Cankarjevem domu. Na njej je slavnostni govornik, predsednik vlade Robert Golob, izpostavil pomen solidarnosti in enotnosti pri iskanju rešitev za domače in globalne izzive. “Le če bomo enotni, bomo našli najboljše rešitve,” je dejal.

Državni zbor pa je 32. obletnico razglasitve izidov plebiscita obeležil s slavnostjo sejo v četrtek zvečer. Na njej je predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič izpostavila, da smo Slovenci v nekaj več kot tridesetletni zgodovini samostojne države naredili veliko, a poudarila, da živimo v zahtevnih časih, zato ni prav, da bi nas politične razlike razdvajale pri temeljnih vrednostnih vprašanjih.

Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore pa je pri četrtkovi maši za domovino izpostavil, da samostojna država Slovenija ni sama po sebi umevna, ampak je bilo treba zanjo trdo garati.

Št. komentarjev: 3
  1. raft pravi

    Za EU se izteka leto velikih pretresov, strahov in negotovosti, povezanih z rusko vojno proti Ukrajini in vsemi njenimi posledicami. Uniji je vsaj navzven pri najpomembnejših temah uspelo obdržati enotnost, čeprav se pod površino skrivajo številna nesoglasja, tudi strateška.
    —————
    tako Uroš Žerjavić – DElo
    Seveda gospodić Žerjavić, nas Slovence in lojalne slovenske državljane še kako zanimajo ( vrinjenci v slov. časopis DELO ), kaj si vi srboslavci mislite in pišete o vsemu, kar se tiče Slovenije!. Zavedajte se, da IZIVATE v vam tuji državi!

  2. raft pravi

    Golob vzpostavlja paradržavno policijo; mu bo uspelo?
    ……………………..
    Imaš en poizkus. Tu pametnjakovič ne boš preskakoval razredov. Ne bodi se golobček s Slovenskimi policaji, ker nisi v Srbiji.

  3. alfred pravi

    O kakšni samostojnosti se govori?

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen