Kitajski veleposlanik v Sloveniji Wang Shunqing je v intervjuju za STA povedal, da imata Kitajska in Slovenija tradicionalno dobre odnose na vseh področjih. Kitajska za promocijo slovenskih proizvodov uporablja različne platforme, poudarja Wang. Ena takšnih je uvozni sejem China International Import Expo v Šanghaju, kamor vsako leto povabijo tudi slovenska podjetja.
Wang se je dotaknil tudi implementacije pete generacije mobilnega omrežja (5G) in tehnologije kitajskega Huaweija, ki je trn v peti zlasti ZDA. Te pozivajo zaveznice, naj iz varnostnih razlogov zavrnejo Huaweijevo tehnologijo 5G. “Toda poglejmo dejstva. V zadnjih 30 letih je Huawei posloval v več kot 170 državah, pa ni nobena od njih poročala o varnostnih težavah. ZDA govorijo o vohunjenju, pa za to ni nobenega dokaza. Gre za vprašanje tehnologije, ki so ga ZDA povsem spolitizirale. Temu močno nasprotujemo,” je poudaril Wang.
Kitajski veleposlanik v Sloveniji upa, da bo Slovenija glede tehnologije 5G sprejela odločitev na podlagi lastnega interesa in potreb, pri tem pa upoštevala stroške in kakovost izbrane tehnologije. “Upam, da bo izbrala pragmatičen pristop in da ne bo podlegla vplivu ZDA,” je dejal. Glede zagotavljanja varnosti pa je poudaril, da se je varnostnim tveganjem mogoče izogniti s skupno določitvijo standardov.
Med kitajskimi investicijami v Sloveniji je veleposlanik izpostavil Hisensov nakup Gorenja pred dvema letoma. “Hisensova investicija je trenutno najpomembnejša kitajska investicija v Slovenijo,” je poudaril in dodal, da Kitajska podpira Hisense pri nadaljnji širitvi in investicijah v Sloveniji. Tudi sicer si Wang želi, da bi kitajska podjetja lahko sodelovala pri projektih v Sloveniji. Štiri kitajska podjetja so trenutno v igri za izvedbo glavnih del pri gradnji drugega železniškega tira Divača-Koper.
Glavna razlika:
Američani uporabljajo zakodiran ozr “encrypted” sistem,
Kitajski režim pa si zagotovi prost dostop do vseh podatkov v masovni obliki!
+ Si predstavljate, da po covid-u ostanemo brez neta? Kitajska bi si rada zagotovila tehnološko nadvlado, saj postajamo vse bolj “odvisni” od spleta v vseh panogah gospodarstva in vsakdanjega življenja..
Glede na to, da več kot tretjino življenja preživimo pred ekrani, sem sigurno za zakodiran sistem, v katerega nima dostopa vsak, ki ima 5 min časa . . .
Huawei množični nadzor na voljo v Kirgistanu, Tajikistanu, Moldaviji, Kmalu še v Srbiji in Kirgistanu.(vir:technews) Same razvite države, brez korupcije seveda.
hoj
Maš lepo izbiro. Bodo amer vse vedeli o tebi ali kitajčki.
Amer že itak vse vedo o tebi. Kitajčk so glede tega še mal vzad.