S kampanjo ozaveščanja za boljše prepoznavanje simptomov raka trebušne slinavke

0

S kampanjo Skupaj smo v tem želijo v združenju EuropaColon Slovenija doseči obrat v trendu vse pogostejše obolevnosti za rakom trebušne slinavke tako pri nas kot širše v Evropi. Kot so poudarili na novinarski konferenci, si prizadevajo zlasti za ozaveščanje o simptomih bolezni, da bi bolezen odkrili dovolj zgodaj, ko je operativni poseg še možen.

Ivka Glas iz združenja EcuropaColon Slovenija je pojasnila, da v Sloveniji letno za to obliko raka zboli okoli 400 ljudi, od tega je za 380 obolelih usoden. V Evropi vsako leto zboli in tudi umre okoli 100.000 ljudi, je dejala na novinarski konferenci ob svetovnem dnevu raka trebušne slinavke, ki ga zaznamujemo tretji četrtek v novembru.

S kampanjo želijo doseči, da bi bolniki znake raka trebušne slinavke, kot so bolečina v hrbtu in trebuhu, temen urin, sivo blato, nenadzorovano hujšanje in nasploh slabo počutje, odkrili v dovolj zgodnjih stadijih, da je operativni poseg še možen, je pojasnila.

Glasova je ob tej priložnosti opozorila tudi na “nevzdržno stanje” tako za bolnike kot za zaposlene na kliničnem oddelku za gastroenterologijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana in se zavzela za izboljšanje prostorskih pogojev.

Se je pa obenem zahvalila vsem sodelujočim v kampanji, med njimi nekdanji smučarski tekačici Petri Majdič, glasbeniku Aleksandru Mežku in nekdanjemu predsedniku republike Milanu Kučanu, ki se je tudi udeležil današnje novinarske konference.

Kot je pojasnil Kučan, je bil pretresen, ko je izvedel, kako zahrbtna je ta bolezen in koliko sodržavljank in sodržavljanov se z njo bori. Svarilo, naj bomo pozorni na znake bolezni, je po njegovih besedah vsekakor na mestu. Zato je Kučan, kot je dejal, z veseljem sprejel povabilo k sodelovanju pri kampanji za ozaveščanje o tej bolezni, sploh ob tem, da se z njo sooča tudi nekaj njegovih znancev.

Zdravljenje raka trebušne slinavke je uspešno, kadar je tumor manjši od enega centimetra, je dodal Borut Štabuc s kliničnega oddelka za gastroenterologijo UKC Ljubljana. “Takih bolnikov pa je zelo malo,” je poudaril.

Med dejavniki tveganja za razvoj raka je navedel kronično vnetje trebušne slinavke, kajenje in prekomerno telesno težo. Ker so simptomi bolezni tako neznačilni, pa so na kliničnem oddelku zelo pozorni na ljudi, ki imajo nepojasnjeno vnetje trebušne slinavke pred 50. letom, na tiste, ki so imeli to vrsto raka v sorodstvu, pa tudi na bolnike z na novo odkrito sladkorno boleznijo, ki se pojavi po 50. letu brez posebnega vzroka oz. dejavnikov tveganja.

Zelo majhni tumorji pri tej bolezni lahko pomenijo že napredovano bolezen, je povedala Janja Ocvirk z onkološkega inštituta. Zato dodajajo zdravljenju pooperativno adjuvantno zdravljenje, ki pa se z leti spreminja. V kombinaciji različnih metod pa to lahko pomeni tudi več neželenih učinkov.

Premiki na bolje na področju zdravljenja raka trebušne slinavke so za zdaj majhne. Prihajajo pa nove diagnostične metode in nova zdravila. Zato se Ocvirkova nadeja, da bi z enim od sodobnih načinov čez nekaj let vendarle dosegli preboj tudi na tem področju.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen