Članice in člani parlamentarnega odbora za kulturo in izobraževanje pozivajo Evropsko komisijo, naj se novo ustanovljena Evropska solidarnostna enota (ESE) ne financira s sredstvi iz programov Erasmus+ in Evropa za državljane.
V teh prizadevanjih je še zlasti dejaven stalni poročevalec za Erasmus+ in vodje slovenske delegacije Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu dr. Milan Zver. Poslanci različnih političnih skupin se sicer strinjajo, da je ESE potreben, vendar ne sme “hoditi po nogah” dve desetletji staremu in uspešnemu programu Evropski prostovoljni servis ali delovati na račun izobraževalnih in mladinskih programov.
V Poročilu o izvajanju Uredbe (EU) št. 1288/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o uvedbi programa Erasmus+, ki ga pripravil dr. Milan Zver, je bilo ugotovljeno, da potenciali programa Erasmus+, ki se kažejo v velikem številu prijav, močno presegajo razpoložljiva sredstva. V nekaterih delih programa zavrnejo kar tri četrtine projektov, četudi so kvalitetni, ker ni dovolj denarja.
Dr. Zver je večkrat poudaril, da program Erasmus+ bistveno prispeva k izboljšanju znanj in spretnosti, zaposljivosti, zmanjšanju tveganja za dolgoročno brezposelnost mladih Evropejcev ter k aktivnemu državljanstvu in socialni vključenosti mladih.
Odločitev Evropske komisije bo znana v prihodnjih tednih.
Je kar prav, da se Evropske solidarnostne enote financirajo iz svojega žepa, ne pa da cuzajo davkoplačevalski denar. Ne ravno več mladi funcionarji organizirajo multi kul globalne projekte, od katerih je koristi bolj malo, če sploh. Na spletni strani slovenske volunterske enote obljubljajo podporo prosilcem za azil.