Nadzorni svet Pošte Slovenije, ki ga vodi Aleš Groznik, bo po poročanju nekaterih medijev danes med drugim govoril tudi o vodenju omenjene državne družbe. Dosedanjemu generalnemu direktorju Borisu Novaku se namreč mandat izteče maja, v javnosti pa se pojavljajo informacije, da ni nujno, da mu bodo nadzorniki podelili novega.
Nadzornemu svetu se bolj kot z imenovanjem generalnega direktorja mudi z morebitnim odločanjem o novem mandatu sedanjemu članu poslovodstva Vinku Filipiču, ki se mu zdajšnji izteče že 28. marca, medtem ko namestniku generalnega direktorja Andreju Rihterju petletni mandat poteče šele avgusta 2020.
Prvi nadzornik Groznik za zdaj ne želi komentirati ugibanj o morebitni menjavi na čelu Pošte, za Večer je pred časom povedal le, da postopek izbora kandidatov za člana poslovodstva in generalnega direktorja teče.
Pred današnjo sejo je časniku na vprašanje, ali bosta na dnevnem redu tudi omenjeni kadrovski zadevi, odvrnil, da nadzorni svet pri kadrovskem izboru upošteva zakonodajo, primere dobrih praks in priporočil, podrobnosti postopka izbora pa do njegovega zaključka ne želi komentirati.
Več medijev medtem poroča, da spopad za prvi sedež Pošte Slovenije te dni dosega vrhunec, pri vsem skupaj pa da gre za koalicijsko trgovanje, v katerem bi Novak lahko izgubil podporo. Postopek izbora sicer teče že od oktobra lani, ko so nadzorniki Novaka in Filipiča povabili h kandidaturi, ki sta jo sprejela, ob tem pa so januarja potrdili tudi triletni poslovni načrt sedanje uprave.
Ob tem je potrebno opozoriti, da je Pošta Slovenije edino državno podjetje s sedežem v Mariboru, zato je njegovo poslovanje izrednega pomena za mestno gospodarstvo, vodenje podjetja pa odraža njegov ugled. Ker je v podjetju zaposleno veliko število Mariborčanov, mora vlada Mira Cerarja še kako paziti, da ne povzroči med ljudmi revolta, v poslovanje pa ne prinese nepotrebne stabilnosti.
Poslovodstvo Pošte, še posebej Boris Novak, uživa visok ugled v Mariboru, temu pa pritrjujejo tudi dobri poslovni rezultati tega državnega podjetja, zato naj Cerarjevi krepko pazijo, da ne povzročijo nove socialne bombe v Mariboru, ker je v načrtu lastnika (beri: države) tudi večje odpuščanje v Pošti Slovenije.
Pripis: Borisu Novaku so danes nadzorniki podelili nov 5-letni mandat. Cerarjevi predatorji so si na koncu le polomili zobovje.
Nadzorni svet Pošte Slovenije je na današnji seji Borisu Novaku vendarle potrdil nov petletni mandat na čelu te države družbe. Kot je po seji nadzornikov povedal njihov predsednik Aleš Groznik, so pri odločanju upoštevali ustvarjene poslovne rezultate in vizijo razvoja podjetja. Ob tem je zanikal kakršnekoli pritiske na nadzorni svet.
Mediji so minule dni poročali, da naj bi v ozadju podeljevanja novega mandata potekal hud boj in celo koalicijska usklajevanja, a je očitno na koncu, kljub nekaterim imenom, ki so zadnje dni krožila v javnosti, padla odločitev, da poslovodstvo Pošte ostaja nespremenjeno. Nov mandat so namreč podelili tudi dosedanjemu članu uprave Vinku Filipiču, medtem ko namestniku generalnega direktorja Andreju Rihterju petletni mandat poteče šele avgusta 2020.
Postopek izbora je sicer tekel že od oktobra lani, ko so nadzorniki Novaka in Filipiča povabili h kandidaturi. Oba sta jo takrat sprejela, ob tem pa so januarja potrdili tudi triletni poslovni načrt sedanje uprave.
“Tudi sam sem prebral, da naj bi me klicali nekateri posamezniki, a moram povedati, da pritiskov ni bilo, klicev tudi ne, tako da je nadzorni svet deloval samostojno,” je zatrdil sicer redkobesedni prvi nadzornik. Nadzorni svet je sicer Novaka in Filipiča podprl soglasno, ob tem pa jasno opredelil nekatera pričakovanja.
Od poslovodstva med drugim pričakujejo, da bo do konca maja pripravilo končno verzijo strategije z jasnim akcijskim načrtom, v katerem bodo opredeljeni ukrepi, roki izvedbe in ekonomski učinki, pa tudi oblikovanje predloga vzpostavitve delovanja področja razvoja in raziskav, celostnega trženjskega pristopa, vzpostavitve mehanizma spremljanja profitabilnosti poslovnih odjemalcev ter preveritev smotrnosti obstoječih storitev.
“Nadzornemu svetu se zahvaljujem za dano priložnost, da še pet let v soglasju z njimi poskušam poiskati odgovore na izzive, ki jih predstavljajo strukturne spremembe na trgu poštnih storitev. Verjamem, da si bomo prizadevali, da bo to dobro tako za lastnika kot za zaposlene,” je dejal Novak.
V sindikalnih vrstah se vsaj javno do omenjenih kadrovskih preigravanj niso opredeljevali, so pa izpostavili korekten odnos z Novakom. Bolj kot to, kdo jih bo vodil v prihodnje, jih zanimajo nadaljnja pogajanja o zahtevah za izboljšanje delovnih razmer in razbremenitev pismonoš. Odziv na svoje zahteve pričakujejo do 28. marca, če ga ne bodo dočakali ali z njim ne bodo zadovoljni, pa za 13. april napovedujejo stavko.
V zvezi s tem je stari in novi direktor povedal, da sodelovanje s socialnimi partnerji zanj predstavlja prav tako velik izziv. Pogovori po njegovem potekajo in uprava se trudi, da bi na kakšnem področju stališča zbližali, o tem, ali se bo dalo stavki izogniti, pa se ni želel izjasniti.
Boris Novak je vodenje Pošte Slovenije prevzel sredi maja leta 2012, ko je na tem mestu zaradi selitve na najpomembnejši stolček takrat še državne NKBM nasledil Aleša Hauca. 54-letni magister znanosti, ki na Fakulteti za državne in evropske študije opravlja doktorski študij, je kariero začel na policiji. Leta 2004 je postal podsekretar na notranjem ministrstvu, nato pa pomočnik direktorja uprave kriminalistične policije v Generalni policijski upravi.
Na Pošto je prišel leta 2006 kot svetovalec direktorja družbe Elektronsko pismo Pošte Slovenije, nato pa je postal svetovalec poslovodstva na področju pravnih zadev s področja poštne regulative, varstva konkurence in varnosti. Leta 2008 je vzpostavil sektor za korporativno varnost in nadzor, konec leta 2011 pa nadaljeval z delom na mestu svetovalca poslovodstva.
Nadzorniki so se danes seznanili še z nerevidiranimi rezultati lanskega poslovanja. Pošta Slovenije je ustvarila 237,6 milijona evrov prihodkov ter 10,1 milijona evrov čistega dobička, kar je 700.000 evrov več kot leto prej. (sta/ured)
Cerarjevi smradi so očitno na velikem plenilskem pohodu. Kje je zdaj etika in načelnost, veliki pravnik?
Katastrofa! A ta vlada še misli na kaj drugega kot na plenjenje po državnih podjetjih? In ni naključje, da so se ravno na pošto spravili, ker je Novak bolj desno usmerjen. Fuj NE-etični cmerar.
Novak ni od včeraj, bodo morali zelo paziti, kako se ga bodo lotili! Še bo zanimivo!
Podpisem izjavi Pertinaca in Jeretica na VVFAktor: izkljucni krivec za tako situacijo, kadrovanje, … je samo in edino premier Cerar! Bebavi slovenceljni nocejo and razumeti, da so marionete v mafijskih rokah toliko casa, dokler ne volijo opcije ZA Slovenijo. Kucani, golobici, mafija in udba morata dobiti veto s strani nas, Slovencev in Slovenk!
No to je še en stranski produkt naplahtanih slovenskih volivcev. Samo upamo lahko da bodo na naslednjih volitvah vsaj za odtenek bolj pametni in ne bodo spet volili “novih” obrazov.
Bravo Boris Novak! Tako se je potrebno upreti rdečim plenilcem!
Sploh ne vem, čeb še znamke kupoval. 🙁