Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je danes v Bruslju z avstrijskim vrhom razpravljal o sporni avstrijski zakonodaji o trgu dela, ki je tarča kritik, da prednostno obravnava Avstrijce. Kancler Christian Kern trdi, da nihče v Avstriji ne zahteva prednostne obravnave domačinov. Juncker pa izpostavlja, da diskriminacije ne sme biti.
Vprašanje avstrijske zakonodaje je v današnjih pogovorih igralo pomembno vlogo, je poudaril Juncker na novinarski konferenci z avstrijskim predsednikom Alexandrom Van der Bellnom in kanclerjem Kernom.
Komisija in avstrijska vlada se po Junckerjevih navedbah strinjata, da evropska direktiva o napotitvi delavcev ne sme voditi v socialni damping in sploh nikakršno izkoriščanje delavcev. Ob tem je Juncker posvaril pred diskriminacijo evropskih državljanov, češ da to ni namen evropskega notranjega trga, in poudaril, da tuji delavci ne smejo biti obravnavani slabše kot domači.
Kern je izpostavil, da nihče v Avstriji ne zahteva prednostne obravnave domačinov, temveč gre za probleme velike vrzeli med plačami, rasti brezposelnosti in nepoštene obravnave tujih delavcev. Več kot petina brezposelnih v Avstriji je tujcev, je dodal. Predsednik Van der Bellen pa je danes v Bruslju o tem dejal le, da gre za zelo kompleksno vprašanje, ki so ga preučili z vseh vidikov.
Avstrijski delovni zakonodaji, ki je začela veljati z novim letom, ostro nasprotujejo tudi podjetja v Sloveniji. Zaradi precej zaostrenih pogojev za opravljanje storitev v Avstriji je več kot 110 podjetij že vložilo pritožbo na Evropsko komisijo.
Najbolj problematične naj bi bile določbe o obvezni stalni razpoložljivosti plačilne dokumentacije in nesorazmerno ostrih sankcijah, ki naj bi dosegle tudi do 80.000 evrov, kar je približno stokrat več od dosedanje najvišje možne kazni. (sta)
Avstrijci želijo imeti red povsod , kar je hvale vredno.
Slovenija in slovenska podjetja pa delujejo v skladu z balkansko mentaliteto oziroma po mafijsko.