Mreža NVO 25×25: Uvedba terapevtske skupine zdravil ima resne posledice na zdravje ljudi

0

V nacionalni mreži NVO s področja javnega zdravja 25×25 poudarjajo, da imajo bolniki zaradi menjave zdravil proti povišanemu krvnemu tlaku in holesterolu po uvedbi terapevtske skupine zdravil slabše urejeno terapijo ali jo opustijo. Pred uvedbo skupine zdravil za zdravljenje glavkoma pa opozarjajo na problem presojanja, katera zdravila vključiti.

Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik izvršnega odbora mreže nevladnih organizacij (NVO) 25×25 Matija Cevc, bo imela uvedba terapevtske skupine zdravil resne posledice na zdravje ljudi. Zdravniki namreč opažajo, da bolniki, ki zamenjajo zdravilo, v terapiji slabše sodelujejo, nekateri pa s terapijo celo prenehajo. Takšnih je po podatkih iz osrednje Slovenije okrog 6000, je navedel Cevc in dodal, da so ti bolniki še posebej izpostavljeni tveganju za nastanek srčno-žilnih zapletov.

Po podatkih nekaterih raziskav se posledice slabše dostopnosti zdravil na populaciji začenjajo odražati v roku desetih let. Varčevalno usmerjeni in strokovno nedorečeni ukrepi bodo ogrozili življenja in povečali hospitalizacije, meni Cevc.

Težava terapevtskih skupin zdravil je po njegovem prepričanju to, da so nehomogene. Ob tem je opozoril, da bi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pri oblikovanju skupine zdravil moral upoštevati mnenja stroke. Zato jih pozivajo k premišljenemu in strokovno usklajenemu oblikovanju terapevtskih skupin zdravil, ki ne bodo škodile zdravju ljudi.

Zato so se pred uvedbo nove terapevtske skupine zdravil za zdravljenje glavkoma po besedah oftalmologinje Barbare Cvenkel odločili ponovno opozoriti na vprašanje presojanja in odločanja o tem, katera zdravila bodo vključena v neko skupino. Omejevanje zdravil, kot pravi, zmanjša njihovo jemanje in možnost optimalnega zdravljenja.

Cvenklova je izpostavila, da je glavkom kronična bolezen, kjer do napredovanja bolezni ni težav, vendar zaradi neustrezne terapije ali opuščanja zdravil lahko pride hitreje do slepote. Že zdaj se pri približno 30 odstotkih bolnikov bolezen poslabša, ker ne jemljejo zdravil po navodilih.

Kot je pojasnila, po uvedbi dosedanjih terapevtskih skupin zdravil četrtina bolnikov ni bila pripravljena doplačevati zdravil, dve tretjini med njimi pa se jih ni vrnilo zdravniku po druga zdravila. Cvenkova tako bolnikom svetuje, naj kljub morebitni menjavi zdravila ali doplačilu zanje vendar redno jemljejo svoja zdravila in naj nikar ne opuščajo zdravljenja. (sta)

tablete 3

Slika je simbolična

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen