V Tuniziji nemiri ne pojenjajo: vse več mrtvih, na ulicah tudi že vojska, MZZ pa odsvetuje vsakršna potovanja
Na protivladnih protestih v tunizijski prestolnici se je danes zbralo več tisoč ljudi, ki predsednika Zineja El Abidineja Ben Alija pozivajo k odstopu. Ben Ali vlada v Tuniziji avtoritarno že kar 23 let. Policija je proti jeznim protestnikom, ki so se zbrali pred osovraženim notranjim ministrstvom, uporabila solzivec. Zaradi solzivca se je množica hitro razkropila, nekateri jezni posamezniki pa so s kamenjem ter stoli in senčniki iz bližnjih lokalov napadli policiste.
Na pomoč v prestolnico so medtem vpoklicali dodatne policiste in tudi vojake z oklepnimi vozili, ki so zavzeli položaje pred notranjim ministrstvom. Policija je skušala sprva protestnikom preprečiti dostop do notranjega ministrstva, a je kasneje ta prizadevanja opustila in je zgolj zastražila samo poslopje ministrstva, ki mu ljudje pripisujejo krivdo za krvavo zatrtje protivladnih demonstracij, v minulih letih pa naj bi tam tudi mučili številne kritike režima.
Spomnimo: protivladni protesti Tunizijo pretresajo od sredine decembra, višek pa so dosegli v sredo, ko so protestniki dobesedno okupirali prestolnico Tunis. Čeprav oblasti vztrajajo, da je v nemirih doslej umrlo 23 ljudi, naj bi bila dejanska številka vsaj trikrat višja. Samo od četrtka zvečer, ko je Ben Ali po televiziji zatrdil, da je varnostnim silam prepovedal streljati na protestnike, naj bi bilo v Tunisu in njegovih predmestjih po navedbah zdravstvenih virov ubitih 13 ljudi.
Protivladni shodi sicer danes potekajo po vsej državi, tudi po turističnih središčih, kot je denimo Hammamet. V tem znanem tunizijskem letovišču na Sredozemskem morju so v sredo protestniki ubili receptorja nekega lokalnega hotela. Slovensko zunanje ministrstvo je zato izdalo opozorilo, da prihaja v vse več krajih v Tuniziji do političnih nemirov in protestov, ki so se ponekod sprevrgli v nasilje. Ker obstaja velika verjetnost eskalacije napetosti in nasilja na širšem območju države, na MZZ odsvetujejo vsa potovanja v Tunizijo, ki niso nujne narave.
Nezadovoljne Tunizijce je kot kaže dodatno opogumila četrtkova dramatična napoved avtoritarnega predsednika Ben Alija, da se leta 2014 ne bo potegoval za še en mandat na čelu države, katere namen je bil sicer pomiriti jezo in končati nemire. Ben Ali se je sicer danes odločil razpustiti še vlado in v pol leta sklicati predčasne volitve, je po poročanju tunizijskih državnih medijev danes sporočil premier Mohammed Ghannouchi. Kot je pojasnil, je razpustitev vlade med odločitvami, ki jih je s ciljem zajezitve protivladnih protestov sprejel Ben Ali.
Protesti v teh dnevih potekajo po vsej Tuniziji: Tunizijci bi se radi rešili svojega avtoritarnega predsednika Ben Alija.

Dolfe nam jih je nekaj pustil torej, da tudi mi spoznamo, zakaj jih je tako intenzivno “zaposloval”. Torej, tudi zanikanje halo kavsa je postalo kaznivo dejanje. Vsekakor ga zagovarjam samo, da ne bo kaj narobe…………..se pa opravičujem za kšno slovnično napako…………
Tele Tunizijske pitekantrope lahko kmalu pričakujemo v Evropi. Svetujem, naj obiščejo Tunizijo razni dežurni človekoljubi in ostali ljubitelji tropov in pitekantropov. In naj jih ti pošteno načevljajo.