Na kongresnih volitvah v ZDA so si republikanci zagotovili večino v zgornjem domu senatu, ki so ga doslej s tesno večino nadzorovali demokrati. Zasedli so 51 sedežev od skupno 100, dva so odvzeli demokratom, na podlagi anket in dosedanjih izidov poroča ameriška tiskovna agencija AP.
V napetem boju za senatne sedeže je trenutni republikanski guverner Zahodne Virginije Jim Justice premagal demokratskega tekmeca in bo tako zasedel sedež, ki je doslej pripadal Joe Manchinu, neodvisnemu senatorju, ki je glasoval z demokrati.
Obenem je tudi v Ohiu dolgoletni demokratski senator Sherrod Brown moral priznati poraz Bernieju Morenu, poslovnežu, ki uživa podporo Trumpa.
V 100-članskem senatu, kjer so imeli doslej demokrati večino 51 glasov, imajo tako republikanci trenutno 51 sedežev, demokrati pa 42. Rezultatov v sedmih zveznih državah po poročanju ameriške tiskovne agencije AP še niso razglasili. Republikanci naj bi osvojili še vsaj tri sedeže – v Montani in morebiti še Wisconsinu in Pensilvaniji.
Prvič v zgodovini bosta v senatu sedeli dve temnopolti ženski – demokratki Angela Alsobrooks in Lisa Blunt Rochester sta zmagali v Marylandu in Delawaru.
Več možnosti za zmago naj bi demokrati imeli v predstavniškem domu, kjer trenutno sedi 220 republikancev in 212 demokratov, trije sedeži pa so prazni. Demokrati morajo republikancem za večino odvzeti pet sedežev, za kar si prizadevajo predvsem v velikih državah Kaliforniji in New Yorku.
Glede na dosedanje rezultate imajo 151 sedežev, republikanci pa 181, 103 morajo še podeliti.
V predstavniškem domu med drugim ostaja vplivna demokratka Nancy Pelosi. 84-letnica, ki položaj v spodnjem domu kongresa zaseda od leta 1987, je pričakovano ubranila svoj sedež v Kaliforniji.
Čeprav je večina oči uprtih v izide predsedniškega spopada med demokratko Kamalo Harris in republikancem Donaldom Trumpom, se je obenem v ZDA odvil niz kongresnih volitev, ki bodo odločile, kolikšen del svojega programa bo lahko uresničil bodoči predsednik države.
Volivci so izbirali vseh 435 članov predstavniškega doma ter 34 od skupno sto senatorjev.
Demokratska kandidatka, podpredsednica ZDA Kamala Harris ima po porazih v Severni Karolini in Georgii vse manjše možnosti za zmago. Osvojitev Pensilvanije je trenutno ključna prioriteta demokrate, medtem ko napovedi medijev vse bolj nakazujejo na vrnitev republikanca Donalda Trumpa v Belo hišo.
Po dosedanjih projekcijah ameriških medijev si je Trump zagotovil 247 elektorskih glasov, za končno zmago jih tako potrebuje še 23.
Trump je ključni zmagi dosegel v Severni Karolini in Georgii, dveh izmed skupno sedmih t. i. nihajočih zveznih držav. V ostalih petih so izidi pretesni za določitev končnega rezultata.
Kot navaja tiskovna agencija AP, mora Harris za ohranitev možnosti za Belo hišo nujno zmagati v Pensilvaniji, s čimer bi si zagotovila 19 elektorskih glasov.
Do potrebnih 270 glasov bi nato lahko prišla še z osvojitvijo Michigana in Wisconsina, ki skupaj s Pensilvanijo tvorita t. i. modri zid, kjer so v preteklosti tradicionalno slavili demokrati.
Če Trump dobi Michigan, lahko Harris nadoknadi izgubo z osvojitvijo Arizone in Nevade. Ob morebitnem porazu v Wisconsinu pa bi morala slaviti v Arizoni.
Po delnih izidih je Trump sicer v tesnem vodstvu v vseh petih preostalih nihajočih zveznih državah.
Trump z osvojitvijo Pensilvanije korak do končne zmage
Republikanski kandidat Donald Trump je po projekcijah televizije CNN osvojil zvezno državo Pensilvanijo. Z zmago v tretji od skupno sedmih t. i. nihajočih držav je nekdanji predsednik tako le še štiri elektorske glasove oddaljen od vrnitve v Belo hišo.
Trump je z zmago v Pensilvaniji osvojil 19 elektorskih glasov. Ob dejstvu, da je pred tem slavil v Georgii in Severni Karolini ter da mu dobro kaže v preostalih ključnih zveznih državah, je vse bolj verjetna njegova končna zmaga.
Konservativna televizija Fox News ga je tako že razglasila za zmagovalca predsedniške tekme, medtem ko CNN poroča le še o teoretičnih možnostih za preobrat in zmago demokratske podpredsednice ZDA Kamale Harris.
Trump za vrnitev v Belo hišo potrebuje skupno 270 elektorskih glasov, pri čemer lahko predvidoma računa na podporo Aljaske in enega okrožja Maina.
Polepšali so mi dan
Izkazalo se je, da je bila kampanja demokratov kljub 2x večji finančni inekciji spretno načrtovana z odstopom Joe Bidena 3 mesce pred volitvami emitacija dr Roberta Goloba tokrat psihološki kiks travnmatološkega efekta, ker je volilni štab Trumpa ubral drugo pot preko družabnih omrežij tako, da je vodilne medije in anketne agencije postavil na stranski tir ter novinarjem niti ni podelil akreditacijskih
vstopov v govorniške dvorane, dodatno je k temu prispevala tudi Musk-Tesla podpora!