Upravljanje vinograda na mariborski Piramidi pod občinsko okrilje, napoveduje se ureditev muzeja na prostem
Upravljanje vinograda na mariborskem griču Piramida, ki se je v zadnjih letih kljub pomembni legi nad mestom zaraščal, je prevzela mariborska občina oz. javno podjetje Mestne nepremičnine. Župan Saša Arsenovič napoveduje ureditev muzeja na prostem, s čimer naj bi ta pomembna veduta znova postala ponos Maribora.
Župana žalosti, da Piramida, kjer naj bi bil vinograd zasajen že pred več kot tisoč leti, v trenutnem stanju ne more biti navdih in zgled regiji, ki sicer slovi po vinogradništvu. “Naša dolžnost je, da to veduto uredimo,” je poudaril.
Mestne nepremičnine so prevzele lastništvo zadruge Vino Piramida, ki naj bi doslej skrbela za te trte, in s tem dobile pravico do obdelave zemljišč, ki so sicer v lasti Sklada kmetijskih zemljišč.
“Mestne nepremičnine so postale lastnik zadruge. S tem je bila ohranjena najemna pogodba, ki jo je imela zadruga, in sedaj bomo v javnem interesu skušali Piramido urediti v muzej na prostem, ki se bo vsebinsko navezoval na Mestni park pod gričem. Tu ne bodo rasle samo trte, ampak tudi medonosne rastline, rože, mogoče stare sorte dreves,” je pojasnil župan.
Projekt namerava izvesti z donacijami podjetij in fizičnih oseb. “Želim si, da bosta veduta in vino, ki bo tam pridelano, ponos celotni regiji,” je dejal in ocenil, da bi lahko zgodbo muzeja na prostem pozneje širili še na druge mestne griče, kot sta Mestni hrib in Kalvarija.
Vinograd na Piramidi bo treba najprej očistiti in nato zasaditi nove trte, zato bo na prvo vino iz tega vinograda treba počakati vsaj tri leta. Ob tem naj bi uredili sprehajalno pot in poskrbeli za dodatno razsvetljavo. Po ocenah župana bo to stalo okoli pol milijona evrov.
Po poročanju časnika Večer naj bi bil novi vinograd manjšega obsega. Po novem naj bi obsegal le okoli tri hektarje, medtem ko ima zdaj pet hektarjev.
Vinograd je ostal brez upravitelja ob stečaju družbe Vinag pred desetimi leti. Da bi ga rešili pred propadom, so dela v njem leta 2015 prevzeli lokalni vinarji, povezani v zadrugo Vino Piramida. A se je projekt zaradi dotrajanosti, slabe dostopnosti in strmega terena izkazal za prevelik zalogaj.
Na vrhu griča, ki predstavlja priljubljeno sprehajalno točko, so ostaline gradu in kapelica. Ta zemljišča so prav tako v lasti države, občina pa si že dlje časa prizadeva za prenos lastništva nanjo, da bi lahko urejala tudi ta del Piramide.