Nemška država s 400 milijoni evrov v reševanje ladjedelnice Meyer Werft, da s tem zaščiti 20.000 delovnih mest
Nemška država je pripravljena prevzeti 80-odstotni delež v ladjedelnici Meyer Werft in s tem zaščititi do 20.000 delovnih mest, so danes sporočile oblasti v severozahodni deželi Spodnja Saška. Zvezni vladi bo pri reševanju podjetja, ki je v velikih finančnih težavah, pomagala tudi dežela.
Nemška država bo za prevzem Meyer Werft namenila 400 milijonov evrov, dogovor pa med drugim vključuje državno jamstvo do višine ene milijarde evrov, s katerim naj bi preprečili insolventnost podjetja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Do napovedi reševanja ladjedelnice je prišlo teden dni po obisku kanclerja Olafa Scholza v ladjedelnici v mestu Papenburg na severozahodu Nemčije.
Gospodarski minister Spodnje Saške Olaf Lies je v Hannovru danes izpostavil pomen ohranitve pomorske industrije. “Država ne more biti opazovalka,” je posvaril. Zaveda pa se, da vlada ne namerava ostati večinski lastnik ladjedelnice dlje časa.
Meyer Werft je izjemno pomemben zaposlovalec v regiji. Podjetje, ki je dobro uveljavljeno v mednarodnih krogih, je v resnih finančnih težavah. Slovi po gradnji ladij za križarjenje, ob pandemiji covida-19 pa so v vodo padli številni posli oz. so se zanj končali z velikimi izgubami. Ob tem so se začeli povečevati stroški poslovanja, pogovori z bankami pa niso bili uspešni.
Po novem dogovoru naj bi Meyer Werft lahko pokril stroške gradnje dodatnih ladij za križarjenje. V tem sektorju namreč kupec večino kupnine poravna šele ob dobavi ladje.
Nemška ladjedelnica naj bi do leta 2027 sicer za izhod iz težav potrebovala skoraj 2,8 milijarde evrov.