Policija še ugotavlja motiv 20-letnega republikanca Thomas Matthew Crooksa za streljanje na Trumpa

0

Leta 2021 naj bi Crooks iz kraja Bethel v Pensilvaniji nakazal 15 dolarjev politični organizaciji, ki je podpirala predsednika Joeja Bidna, sicer pa je bil registriran kot republikanski volivec.

Policija nima nobenih podatkov o morebitni kriminalni preteklosti mladeniča, ki je delal v domu za ostarele, kjer z njim nikoli niso imeli težav, poroča ABC.

Na Trumpa je streljal s polavtomatsko puško, kakršne se pogosto uporabljajo v ameriških množičnih strelskih napadih. ABC in druge televizije poročajo, da se je povzpel na streho poslopja, ki je bilo od prizorišča Trumpovega predvolilnega zborovanja v kraju Butler v Pensilvaniji oddaljeno le okrog 150 metrov.

Po prijavi udeležencev zborovanja, da so videli moškega s puško na strehi, se je tja podal policist, Crooks pa naj bi vanj nameril puško in policist se je umaknil. Crooks naj bi potem takoj streljal proti Trumpu, ki ga je ranil v desno uho, njegovi drugi streli pa so ubili 50-letnega gasilca in huje ranili še dva moška.

Kmalu potem, ko je začel streljati, so ga ubili ostrostrelci tajne službe. Policija je v njegovem avtomobilu in doma našla tudi eksplozivna sredstva.

Puško naj bi vzel 53-letnemu očetu z enakim imenom. Matthew Crooks je za CNN na kratko dejal, da mu ni jasno, kaj se dogaja in ne bo komentiral ničesar, dokler ga ne zasliši policija.

Policija je strelca identificirala na podlagi analize DNK, ker pri sebi ni imel nobenega dokumenta, poroča New York Post.

Lokalna televizija iz Pensilvanije KDKA navaja izjave nekdanjih sošolcev, ki pravijo, da je bil Crooks v času šolanja pogosto žrtev nasilništva.

New York Post navaja besede neimenovanega nekdanjega sošolca, ki je dejal, da so mislili, da je tipičen republikanec, saj je prihajal v šolo oblečen v lovska oblačila in je rad razlagal o orožju.

Nekdanja sošolka Sarah D’Angelo je za Wall Street Journal povedala, da ni nikoli govoril, da bi sovražil Trumpa. Veljal je za mirnega, prijateljev naj ne bi imel veliko, sicer pa je med odmorom v šoli rad igral video igre.

Televizija ABC med drugim poroča še, da naj bi se pred leti želel pridružiti srednješolski strelski ekipi, a so ga zavrnili, ker naj bi slabo meril. “Tako porazno je ciljal, da smo mu rekli, naj se več ne vrne,” je za ABC dejal vodja šolske strelske ekipe iz Bethela Frederick Mach.

Policija motiva za napad še ni podala, preiskava pa se nadaljuje.

Biden pozval Američane k znižanju politične temperature

Ameriški predsednik Joe Biden je v sinočnjem kratkem televizijskem nagovoru Američanom po poskusu atentata na bivšega predsednika Donalda Trumpa pozval k znižanju politične temperature in dejal, da politika nikoli ne bi smela biti dobesedno bojišče, sploh pa ne prostor pobijanja.

Biden se je v soboto nemudoma odzval na strelski napad v katerem je bil Trump med predvolilnim zborovanjem v Pensilvaniji lažje ranjen. Strelec, ki ga je pokončala tajna služba, je zadel in ubil gasilca ter huje ranil še dva moška.

Biden praktično od prevzema položaja v začetku leta 2021 obsoja politično nasilje ali grožnje s političnim nasiljem in tudi po poskusu atentata na Trumpa je doslej večkrat obsodil takšna dejanja. Američanom je položil na dušo, da ne smejo biti taki.

“Nocoj bi vam rad govoril o potrebi po znižanju temperature v naši politiki. Politika ne sme nikoli biti dobesedno bojišče, niti prostor za pobijanje. Ne glede na to kako močna so naša prepričanja, pa se nikoli ne smemo spustiti v nasilje. Čas je, da ohladimo razmere,” je med drugim dejal Biden v govoru naciji, ki so ga neposredno prenašale ameriške televizije.

“Nekdanji predsednik je bil ustreljen. Ameriški državljan je bil ubit, ko je preprosto uveljavljal svojo svobodo za podporo kandidata po svoji izbiri. V Ameriki ne smemo in ne moremo iti po tej poti. V zgodovini smo jo že prehodili. Nasilje nikoli ni bilo rešitev,” je dejal Biden.

Biden je pred tem nagovorom večkrat obsodil poskus atentata, že prej v nedeljo pa je dejal, da je imel s svojim republikanskim protikandidatom na letošnjih volitvah Trumpom v soboto dober pogovor.

Trump je v nedeljo že pripotoval iz New Jerseyja v Milwaukee, kjer republikanci danes začenjajo nacionalno konvencijo na kateri ga bodo v četrtek uradno potrdili kot predsedniškega kandidata za volitve 5. novembra.

Preiskava atentata še traja, vmes pa se kot požar širijo teorije zarote. Nekateri republikanci za atentat obtožujejo demokratsko retoriko, ki Trumpa opredeljuje kot nevarnega fašističnega avtokrata, nekateri demokrati pa celo menijo, da si je Trump atentat sam pripravil za boljše volilne obete.

Ameriški mediji so v nedeljo poročali, da so udeleženci Trumpovega zborovanja opazili strelca kako se s puško vzpenja na streho poslopja, ki je bilo izven zavarovanega območja.

Televizija NBC je poročala, da se je policist po prijavi povzpel na streho, nakar je 20-letni Thomas Matthew Crooks vanj naperil puško in policist se je umaknil.

Crooks je takoj zatem odprl ogenj proti Trumpu, nato pa naj bi ga skoraj nemudoma ubili ostrostrelci tajne službe, vendar šele po najmanj treh strelih iz njegove puške

Tajna služba, ki skrbi za varnost predsednikov, nekdanjih predsednikov in predsedniških kandidatov bi naj – po poročanju NBC – poslopje pred zborovanjem identificirala kot morebitno grožnjo, vendar pa naj bi imela pristojnost za zavarovanje objekta lokalna policija.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen