Federal Reserve v sredo predvidoma ne bo spreminjala obrestne mere, nižanje le-te je pričakovati v juniju

0

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (FOMC) po zasedanju danes in v sredo glede na splošno mnenje ameriških finančnih analitikov ne bo spreminjal osrednje obrestne mere, ki jo je doslej v boju proti inflaciji povišal na raven med 5,25 in 5,50 odstotne točke.

Tudi po opazni umiritvi inflacije – kar se je začelo konec lanskega leta – je večina analitikov ugibala, da bi se ključna obrestna mera v najboljšem primeru morda lahko začela nižati junija, do konca leta pa bi centralna banka to storila še dvakrat.

Zdaj je tudi to negotovo, saj se inflacija ne umirja več v skladu s pričakovanji oziroma je marca celo malce narasla. Analitiki iz Bank of America sedaj ugibajo, da bi lahko do prvega znižanja ključne obrestne mere prišlo šele decembra.

FOMC je zaradi naraščanja inflacije začel višati ključno obrestno mero marca 2022 in jo je od takrat do julija lani povišal na sedanjo raven med 5,25 in 5,50 odstotka. Inflacija je od junija 2022, ko je na letni ravni dosegla 9,1 odstotka, do letošnjega marca nazadovala na 3,5 odstotka.

Federal Reserve pri svoji denarni politiki najbolj upošteva inflacijo, vezano na potrošniško porabo brez cen energije in hrane, ki je bila marca na letni ravni 2,8-odstotna, kar pa je še vedno daleč od cilja dveh odstotkov.

Predsednik centralne banke Jerome Powell je nedavno na forumu o kanadsko-ameriških odnosih v Washingtonu dejal, da je zaradi trdnosti trga delovne sile in napredka v boju proti inflaciji za nekaj časa primerno ohraniti restriktivno politiko.

O možnosti dodatnega višanja obrestnih mer ni govoril, vendar pa se pričakuje, da ga bodo o tem po koncu zasedanja FOMC v sredo intenzivno spraševali na novinarski konferenci.

Gospodarska rast se je v ZDA v prvem četrtletju sicer upočasnila na 1,6 odstotka in centralni banki se zaradi tega z višanjem obresti ne bo mudilo.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen