V Rusiji obeležujejo 80. obletnico konca nacističnega obleganja Leningrada, predsednik ruskega parlamenta pa svari pred tretjo svetovno vojno

0

V Rusiji so v petek s spominsko slovesnostjo obeležili današnjo 80. obletnico dne, ko je sovjetska Rdeča armada leta 1944 dokončno pregnala sile nacistične Nemčije iz okolice Leningrada in tako prekinila skoraj 900-dnevno obleganje mesta, danes znanega kot Sankt Peterburg. Šlo je za eno najdaljših in najbolj uničujočih obleganj v zgodovini.

“Blokada Leningrada je še posebej pretresljiv in okruten vojni zločin. Zaradi nje se zavedamo, kakšnih grozodejstev so sposobni ideološko zaslepljeni ljudje, ki so pripravljeni storiti vse,” je v petek na spominski prireditvi dejal nemški veleposlanik v Moskvi Alexander Graf Lambsdorff. V svojem nagovoru je poudaril, da se Nemčija zaveda svoje zgodovinske odgovornosti za številne zločine, storjene med drugo svetovno vojno.

“Iz nemških virov je razvidno, da se ne moremo izgovarjati, da ničesar nismo vedeli, saj je danes povsem jasno, da je bila celotna stvar načrtovana,” je dodal Matthias Uhl z nemškega zgodovinskega inštituta v Moskvi, piše nemška tiskovna agencija dpa.

Obleganje se je začelo 8. septembra 1941, ko so oborožene sile nacistične Nemčije prekinile še zadnjo odprto povezavo do mesta, zaključilo pa se je 27. januarja 1944. Skupno je trajalo 872 dni oziroma dve leti, štiri mesece, dva tedna in pet dni.

Šlo je za enega najhujših zločinov nemške vojske med drugo svetovno vojno, saj so Nemci nameravali prebivalce Leningrada izstradati, mesto pa zravnati z zemljo. Razglašen cilj nacistov je bilo sistematično iztrebljanje – ne le z bombardiranjem, temveč predvsem z lakoto in mrazom. Po podatkih zgodovinarjev je blokada na koncu terjala življenja približno 1,2 milijona ljudi.

Katastrofalne razmere v obleganem mestu je še poslabšalo dejstvo, da so sovjetske oblasti pri oskrbi s hrano dale prednost vojakom na fronti. Število smrtnih žrtev v Leningradu je doseglo vrhunec pozimi leta 1942 – v januarju in februarju je umrlo približno 100.000 ljudi na mesec, večinoma zaradi stradanja in bolezni.

Predsednik ruskega parlamenta Vjačeslav Volodin je ob današnji 80. obletnici dne, ko je sovjetska Rdeča armada leta 1944 dokončno pregnala sile nacistične Nemčije iz okolice Leningrada, opozoril na nevarnost tretje svetovne vojne. Ob tem je dodal, da je fašistična ideologija postala norma za države članice zveze Nato.

Zahodne države, zlasti Nemčijo, je obtožil, da podpirajo politiko genocida v Ukrajini. “To je nevarna pot, ki bi lahko vodila v novo svetovno vojno,” je poudaril, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Rusija je svojo invazijo na Ukrajino večkrat zagovarjala z izjavami, da mora denacificirati sosednjo državo. Ruski predsednik Vladimir Putin pa je invazijo primerjal z obrambo Sovjetske zveze pred nacistično Nemčijo v drugi svetovni vojni.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen