SŠK z obsodbo nasilnih spolnih dejanj patra Rupnika ter pozivom k ločevanju med njimi in njegovim umetniškim opusom

0

Slovenska škofovska konferenca (SŠK) je danes v skupni izjavi obsodila vsa “čustvena, spolna in duhovna nasilna dejanja ter hudo zlorabo zakramenta sprave” patra Marka Ivana Rupnika. Škofje so poudarili, da so na strani žrtev, in javnost pozvali, naj ločuje med Rupnikovimi “nedopustnimi dejanji” in njegovim “izjemnim duhovno-umetniškim opusom”.

“Obžalujemo, da so nedopustna dejanja ostala prikrita toliko let in da so povzročila trpljenje žrtvam ter njihovim bližnjim. Obžalujemo opustitev dolžnih ravnanj odgovornih in prikrivanje dejstev spolnega in duhovnega nasilja ter zlorabe moči in avtoritete,” so zapisali škofje in dodali, da to ne leti le na Rupnikova dejanja, ampak na vse druge tovrstne primere doma in po svetu.

Kot so dejali na novinarski konferenci, na kateri so predstavili izjavo, se SŠK zavzema za večjo transparentnost in ničelno toleranco do vseh vrst nasilja, ne glede na to, da so nekatera dejanja s cerkveno-pravnega vidika zastarana. Zavezali so se, da bodo z večjo pozornostjo spremljali dogajanje v cerkvenih skupnostih, da v prihodnje do zlorab avtoritete ne bi prihajalo.

Kot so dejali, bodo utrdili “nujno potrebne strukture in opravili vse predpisane postopke ter hkrati poskrbeli za izobraževanje in ozaveščanje o problematiki spolnega in duhovnega nasilja”. Žrtve so pozvali, naj se obrnejo na javno objavljene naslove, kot je varuh@jezuiti.si, da bo “mogoče čim bolj celostno priti do resnice in pravične razsodbe”.

SŠK prosi tudi, naj ljudje ločujejo med Rupnikovimi “nedopustnimi in obsodbe vrednimi dejanji” ter njegovim “izjemnim duhovno-umetniškim opusom”, saj so ga sami, kot so dodali, poznali kot “izjemnega umetnika in pronicljivega duhovnega voditelja, ki je zaznamoval številna osebna življenja in skupnosti”.

Neimenovana nekdanja slovenska redovnica, ki je v začetku tega tedna za italijanski časopis Domani opisala več let spolnih zlorab in duhovnih manipulacij Rupnika, je sicer o tem dejala, da njegova “spolna obsedenost ni bila improvizirana, ampak globoko povezana z njegovim konceptom umetnosti in njegovim teološkim razmišljanjem”.

Patru Rupniku očitajo psihične in fizične zlorabe več redovnic ljubljanske skupnosti Loyola pred več desetletji. Omenjene obtožbe so bile vložene lani, a je pristojni cerkveni organ ugotovil, da so zastarale, zato je primer zaključil.

Vatikan je sprejel ukrepe proti Rupniku, sicer priznanemu sakralnemu umetniku. Že leta 2019 ga je začasno izobčil, ker je žensko, ki je imela z njim spolne odnose, odvezal greha. Kot je potrdil predstojnik svetovnega jezuitskega reda Arturo Sosa, pa so ukrep ekskomunikacije kasneje odpravili, ker je Rupnik greh priznal in se zanj pokesal.

Na vprašanje, če so bili leta 2019, ko je bil Rupnik izobčen, seznanjeni z obtožbami, s katerimi se je ta soočal, je predsednik SŠK Andrej Saje odgovoril, da ne oziroma da sami niso prejeli nobene prijave. Prav tako niso bili seznanjeni s tem, da je Rupnik zlorabil zakrament spovedi. To naj bi izvedeli šele iz medijev. Dodali so, da SŠK z Rupnikom ni bila v stiku, saj je ta večino časa preživel v Rimu, prav tako pa niso v stiku zdaj.

Dve leti po Rupnikovem izobčenju je Vatikan zaradi obtožb o zlorabah duhovnic patru prepovedal opravljati nekatere dejavnosti. Ti ukrepi sicer ostajajo v veljavi, a zaradi zastaranja zadeve kazenskega pregona ni bilo.

Rupnikova dejanja so med drugim obsodili slovenski jezuiti Slovenske province Družbe Jezusove. Tako kot škofje so tudi oni dejali, da stojijo na strani žrtev zlorab, in vse, ki so sedaj ali v preteklosti doživeli spolno, psihično ali duhovno zlorabo s strani jezuitov ali njihovih sodelavcev, pozvali, naj se obrnejo na delegata za varovanje.

Na današnji tiskovni konferenci je skupno izjavo, pod katero so podpisani vsi škofje konference, prebral predsednik SŠK in novomeški škof Saje, na njej pa je sodeloval tudi ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Pod izjavo so podpisani še soboški škof in podpredsednik SŠK Peter Štumpf, celjski škof in član stalnega sveta SŠK Maksimilijan Matjaž, mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl, koprski škof Jurij Bizjak ter ljubljanska pomožna škofa Anton Jamnik in Franc Šuštar.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen