Panvita podpisala trajnostne zaveze s področja okolja, prehranske verige ter spremembe sestave živil

0

Skupina Panvita se zaveda pomena ter odgovornosti v prehranskem sistemu, zato je podpisala zaveze, ki jih opredeljuje evropski Kodeks ravnanja EU o odgovorni živilski dejavnosti in trženjskih praksah.

V uvodnem nagovoru je dr. Jerneja Jug Jerše, vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji razložila: »Evropska komisija je Kodeks ravnanja EU o odgovorni živilski dejavnosti in trženjskih praksah sprejela 5. julija lani s ciljem, da se po celotni prehranski verigi spodbudi uvedba ukrepov, ki sledijo trajnostni pridelavi in predelavi hrane. Verjamem, da bodo Panviti sledila tudi druga živilski predelovalna podjetja v Sloveniji ter s tem dodatno pripomogla k trajnostnemu razvoju Slovenije.«

V okviru evropskega kodeksa je Panvita podala otipljive in merljive zaveze, saj želi s tem doprinesti k izpolnjevanju ciljev strategije Evropske komisije »od vil do vilic«. Zavezala se je, da bo:

  • do leta 2030 v procesu proizvodnje hrane znižala emisije toplogrednih plinov za 40%,
  • povečala obseg nabave trajnostno pridelanih surovin na vsaj 90%, še posebej žita in koruze,
  • do leta 2030 vsaj 75% njenih izdelkov pakiranih v reciklirani embalaži,
  • do leta 2030 v proizvodnem procesu znižala porabo vode na tono proizvedenih izdelkov za 20% v primerjavi z letom 2020,
  • izboljšala sestavo živil  skladno s smernicami za zdravo in trajnostno prehrano ter spodbujala zdrav in aktiven način življenja,
  • poskrbela, da bodo njihove živali v celotni verigi rejene skladno s standardi dobrobiti živali.

Ob podpisu zavez je izvršni direktor Panvite Toni Balažič izpostavil: »Kmetijska in živilska industrija se je znašla na razpotju, kjer se bomo morali vsi deležniki po celotni prehranski verigi odločiti kako naprej, od pridelovalcev, do končnih potrošnikov. Ali bomo popustili ter za ceno okolja in zdravja dali prednost ceneni in poceni hrani, ki prepotuje na tisoče kilometrov, ali bomo stopili korak naprej ter podprli lokalno pridelano in zdravo hrano, ki jo na police dajejo slovenska podjetja ter s tem podprli domača kmetijska in živilska podjetja, družinske kmetije in druge lokalne pridelovalce hrane.«

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen