Avstrijski zunanji minister Schallenberg razburil z dvomom v članstvo Ukrajine v EU

0

V Avstriji in tujini odmeva izjava zunanjega ministra Alexandra Schallenberga, da obstajajo različne možnosti povezovanja Ukrajine z EU, ki ne pomenijo nujno njenega polnopravnega članstva v uniji. Ministrove besede, izrečene v soboto na nekem manjšem forumu, bi morda ostale neopažene, če ne bi vzbudile pozornosti in ogorčenja uradnega Kijeva.

Schallenberg je v soboto nagovoril udeležence medijskega foruma v kraju Lech in pri tem razmišljal o “različnih, po meri oblikovanih možnostih za kar najtesnejše povezovanje Ukrajine” z EU. Ukrajina nedvomno je del Evrope in Zahoda, je dejal, a se obenem vprašal, ali “lahko to funkcionira zgolj preko polnopravnega članstva v EU”. “Mislim, da ne,” si je odgovoril, obenem pa svojo zadržanost utemeljil tudi s tem, da pri tem nikakor ne smemo pozabiti na regijo Zahodnega Balkana.

Ministrove besede bi po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA morda ostale neopažene, če jih ne bi v nedeljo zaznali nekateri ukrajinski spletni mediji, in sicer najprej v kratkem povzetku, objavljenem na spletni strani avstrijskega brezplačnika Heute. Ti so ministrove izjave razumeli kot kategoričen “ne” uradnega Dunaja vstopu Ukrajine v unijo. Podobno se je zgodilo v Rusiji, kjer je bila to v nedeljo ena glavnih novic dneva.

Še isti dan je tiskovni predstavnik ukrajinskega zunanjega ministrstva Oleh Nikolenko za ukrajinsko tiskovno agencijo Ukrinform ocenil, da so Schallenbergove izjave “kratkovidne” in v neskladju z “interesi združene Evrope”, obenem pa ignorirajo mnenje “prepričljive večine” prebivalcev EU, ki podpirajo članstvo Ukrajine v uniji.

Ukrajinski veleposlanik v Avstriji Vasil Himinec je nato v ponedeljek zvečer sporočil, da je nad omenjeno izjavo “zelo razočaran”. Obenem je ponovil stališče Kijeva, da si Ukrajina zasluži status kandidatke za članstvo v EU, ter izrazil upanje, da ga bo že junija tudi dobila. Kot je še izpostavil, gre pri tem za priznanje njenih zaslug, vsakršno omenjanje alternativ članstvu v EU in primerjave z drugimi državami so zanj nesprejemljive, poroča APA.

Kritike na račun Schallenberga so prišle tudi iz domače politike, med drugim iz vrst Zelenih in kroga okoli evropskega komisarja Johannesa Hahna, piše APA.

Vodja avstrijske diplomacije je medtem v ponedeljek ob obisku v Jordaniji za APA izrazil začudenje nad odmevnostjo in kritiko, ki so ju bile deležne njegove besede. Sam namreč meni, da v osnovi ni povedal nič novega. Kot je spomnil, je ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu že ob svojem obisku februarja povedal, da “nisem prepričan, ali je polnopravno članstvo v Evropski uniji res edina pot”. Poudaril je tudi, da stoji za svojimi besedami glede Zahodnega Balkana, ki že leta čaka na napredek na svoji poti v EU.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen