Vlada sklenila ponoviti postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev, Kozlovičeva pa odstopa z mesta ministrice za pravosodje
Ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič se je odločila za odstop. Odstopna izjava je že na poti predsedniku vlade Janezu Janši, so za STA poročanje medijev potrdili na ministrstvu za pravosodje. Razlog je zaplet glede imenovanja evropskih delegiranih tožilcev.
🗣‼️Sprejeli smo odločitev: postopek izbire kandidatov za evropske tožilce se ponovi. Nov poziv pomeni premik z mrtve točke, na kateri se nahajamo. Podrobneje ⬇️https://t.co/tptkhZRJEU
— Zdravko Počivalšek (@PocivalsekZ) May 27, 2021
Vlada je danes sprejela sklep o neseznanitvi z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev, ki pa je po oceni Kozlovičeve strokovno neutemeljen. “Kot sem že večkrat poudarila, je bil postopek s strani ministrstva za pravosodje izpeljan zakonito, skladno z nacionalno zakonodajo in uredbo Sveta EU,” je ministrica zapisala v odzivu.
“Res je, da je v sistem Evropskega javnega tožilstva vključenih le 22 držav članic, a menim, da ta institut okrepljenega sodelovanja predstavlja več Evrope in je pomembna priložnost za boj proti korupciji in dejanjem na škodo sredstev Evropske unije,” je še navedla.
Dodala je tudi, da “spoštovanje veljavne zakonodaje in njenih postopkov zagotavlja pravno varnost in s tem tudi pravno državo, za kar sem se vedno in se bom zavzemala”.
Predsednik SMC, Zdravko Počivalšek pa je na FB zapisal, da se je zadeva končno premaknila z mrtve točke.
https://m.facebook.com/1981878325419148/posts/2876076495999322/
Počivalšek je po drugi strani na Facebooku ocenil, da je imenovanje evropskih delegiranih tožilcev preveč pomembna zadeva, “zato ne sme biti niti sence dvoma o korektnosti postopka njihove izbire ali o morebitni kontaminiranosti kandidatov”.
Tudi kompromisni predlog, ki ga je nedavno podal evropski komisar za pravosodje Didier Reynders, po katerem bi Slovenija najprej imenovala enega kandidata za delegiranega evropskega tožilca, je po pisanju Počivalška “za mnoge strokovnjake postopkovno sporen”, saj bi s tem vlada presegla svoja zakonska pooblastila.
Kot je še dodal, je ugotavljanje, ali sta bili predlagani imeni izbrani v skladu z zakonom, potekalo pod izjemnim medijskim pritiskom. Poleg tega so se že mesece pred iztekom roka za pošiljanje predloga evropskemu javnemu tožilstvu k izvajanju tega pritiska pridružili tudi nekateri posamezniki z evropske ravni, kar je “nesprejemljivo vmešavanje v naše notranje zadeve, ki ga nikakor ne bomo dopustili”.
“Pri tem je pomembno izpostaviti, da je sodelovanje držav članic v tem sistemu prostovoljno in da pet članic sploh ni pristopilo k sistemu in v njem ne bodo sodelovale,” je še dodal.
Čas, ko je na sodišču padel še zadnji, 24. (!!!) tožilski konstrukt proti @KanglerFranc, je zelo primeren za odstop ministrice za pravosodje. Žal je bilo v zadnjem letu premalo narejeno, da se take zlorabe tožilstva in drastična kršenja človekovih pravic ne bi več ponavljala. 1/2 https://t.co/BtKrmvj4XB
— Janez Janša (@JJansaSDS) May 27, 2021
ARGUMENTACIJA VLADE JE POVSEM NA MESTU
Vlada je odločila, da se s predlogom Državnotožilskega sveta za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev ne bo seznanila, ministrstvu za pravosodje pa je naložila, naj nemudoma objavi nov poziv k vložitvi kandidatur za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev, so sporočili po seji vlade.
“Vlada je ugotovila, da se javni poziv k vložitvi kandidatur za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev (…) že po samem zakonu šteje za neuspešnega, zato na njegovi podlagi pripravljen predlog Državnotožilskega sveta za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev nima veljavnih pravnih učinkov,” so zapisali v sporočilu za javnost po seji vlade.
Kot so dodatno sporočili, je Državnotožilski svet za dogovorjeni dve mesti oblikoval le predlog dveh kandidatov, čeprav bi glede na smiselno uporabo petega odstavka 71.č člena zakona o državnem tožilstvu moral oblikovati listo šestih kandidatov.
V skladu z omenjeno določbo se namreč poziv šteje kot neuspešen, če Državnotožilski svet na podlagi prejetih kandidatur oceni, da ne more oblikovati liste treh kandidatov za imenovanje evropskega tožilca. Smiselna uporaba te zakonske določbe pomeni, da mora Državnotožilski svet za dve mesti oblikovati listo s trikrat večjim številom kandidatov od števila končno imenovanih, pojasnjuje vlada.
Uporaba tega pravila pa je, kot so navedli, smiselna tako z vidika zahteve po strokovnosti evropskega delegiranega tožilca kot z vidika postopkovne učinkovitosti, saj z vzpostavitvijo zakonske domneve neuspešnega poziva ministrstvu omogoča, da kar najhitreje ponovi poziv k vložitvi kandidatur, če prvega poziva zaradi pomanjkanja zadostnega števila strokovno ustreznih kandidatov ni mogoče izpeljati do konca.
Moderndorfer ne ve nič o postopkih imenovanja delegiranih tožilcev v EJT, čudi pa, da GDT Šketa skače na isto finto. V okviru izvajanja upravnih pristojnosti Vlada RS more in sme z vso dolžno skrbnostjo preveriti postopek imenovanja EDT. Dvomi v pravilnost postopka so veliki! pic.twitter.com/KP6B3E2FNC
— Dejan Kaloh (@DKaloh) May 26, 2021
Pa je odletela…
Še ena brezbarvna oseba ,kje jih najdejo.
Mogoče v kleti Trstenjakove, med vami bi se gotovo kaj našlo