Samsung bo vložil dodatnih 125 milijard evrov v razvoj in proizvodnjo spominskih čipov

0

Južnokorejski velikan Samsung je napovedal, da bo do 2030 v razvoj in izdelavo spominskih čipov vložil dodatnih 171.000 milijard vonov oz. okoli 125 milijard evrov, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Samsung se je v luči globalnega pomanjkanja čipov z napovedjo obsežnih dodatnih vlaganj v to področje tako pridružil drugim izdelovalcem.

Kot so poudarili v južnokorejskem koncernu, bodo z dodatnimi naložbami, ki jih dodajajo leta 2019 napovedanim vlaganjem v višini 133.000 milijard vonov, pospešili raziskave in razvoj na področju najbolj napredne tehnologije polprevodnikov, sredstva bodo namenili tudi za gradnjo novega proizvodnega obrata v mestu Pyeongtaek južno od Seula.

Samsung, že zdaj največji svetovni izdelovalec pomnilniških čipov, ki so v uporabi npr. v pametnih telefonih in osebnih računalnikih, želi do konca desetletja postati vodilni igralec na področju logičnih čipov, ki so v uporabi na področju umetne inteligence, 5G-naprav in samodejne vožnje.

V Samsungu pravijo, da v zadnjih dveh letih sodelujejo z oblikovalci polprevodnikov, dobavitelji delov in opreme ter raziskovalnimi ustanovami pri razvoju novih izdelkov. Začeli so tudi že graditi omenjeno veliko novo tovarno, ki naj bi bila dokončana v drugi polovici 2022.

Posojila in davčne ugodnosti za razvoj in raziskave jim obljublja tudi južnokorejska vlada. Predsednik države Moon Jae je tako ob ogledu Samsungove proizvodnje napovedal, da želi vlada ohraniti vodilno vlogo države na tem področju.

Južnokorejska podjetja, poleg Samsunga še SK hynix, naj bi tako v naslednjih 10 letih skupaj v razvoj in izdelavo polprevodnikov vložila 510.000 milijard vonov oz. okoli 373 milijard evrov. Do 2030 želi Južna Koreja postati globalni center moči za polprevodnike.

Velike naložbe so v zadnjih tednih napovedali tudi ameriški in tajvanski izdelovalci čipov. Razlog je globalno pomanjkanje teh ključnih sestavnih delov tehnoloških naprav. To je v veliki meri posledica nenadnega močnega povečanja povpraševanja po elektronskih pripomočkih in računalnikih v času pandemije covida-19.

Spominski čipi so obenem vse bolj ključen del sodobnih avtomobilov, zato je njihovo pomanjkanje v zadnjih mesecih povzročilo prekinitve proizvodnje pri več avtomobilskih velikanih.

Prvi mož ameriškega tehnološkega velikana IBM Jim Whitehurst je medtem v pogovoru za britanski BBC ocenil, da bi pomanjkanje čipov na trgu lahko trajalo še vsaj dve leti. Nekaj časa bo namreč trajalo, da se vse napovedane naložbe prevedejo v povečanje proizvodnje.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen