Nekdanji sodni izvršitelj Mutić: Sodni proces proti meni so “zmutili”

0

Na krškem okrožnem sodišču je danes stekla glavna obravnava v sojenju nekdanjemu kočevskemu sodnemu izvršitelju Savu Mutiću, trem dolenjskim podjetnikom in njihovim družbam. Mutiću očitajo zlorabo položaja v izvršbi leta 2011, s katero naj bi bili izigrani upniki, ostalim pa oškodovanje upnikov oz. pomoč pri tem. Mutić trdi, da je proces zrežiran.

Zgodba sega v leto 2009, ko naj bi novomeški gradbenik Branko Koračin zapadel v dolgove. Da ne bi izgubil premoženja, naj bi se z direktorjem trebanjskega podjetja Koš Mitjem Štepcem dogovoril za oškodovanje upnikov. Pri tem naj bi Mutića nagovoril za izvršbo, na kateri je Koračinovo premoženje mimo vseh ostalih upnikov prešlo v last Koša, ne da bi imel ta na premoženju zastavno pravico.

Tožilstvo Mutiću očita zlorabo položaja, saj naj bi vedel, da so osnovna sredstva Koračinovega podjetja že zarubljena v korist drugih upnikov, prav tako naj bi dražbo opravil brez sklica, v zapisniku pa lažno navedel, da je od podjetja Koš dobil kupnino v višini 277.000 evrov, ki naj bi mu jo kot upniku nato vrnil nazaj.

Kmalu po dražbi naj bi Štepec in Koračin ustanovila podjetje Košig, na katerega naj bi prenesla večino na dražbi zarubljenih osnovnih sredstev Koračinovega podjetja in mu tako kljub dolgovom omogočila delati naprej. Zaradi tega tožilstvo Štepcu ter podjetjema Koš in Košig očita pomoč pri oškodovanju upnikov.

V zadevi sta obtožena tudi Špela Bele Zatežić in njeno podjetje Vingrad inženiring. Koračinu naj bi namreč omogočila, da zaradi prezadolženosti posluje preko podjetja Vingrad inženiring, s čimer naj bi mu pomagala pri oškodovanju upnikov.

Vsi obtoženi so se že na predobravnavnem naroku izrekli za nedolžne. Danes so zagovore podali Koračin, Bele Zatežićeva in Mutić, ostali pa so se jim odrekli, ker da vztrajajo pri dosedanjih navedbah. Na vprašanja pa danes ni odgovarjal nihče.

Koračin je v prebranem zagovoru povedal, da je zaradi krize, ki je v gradbeništvu nastopila po letu 2008, zašel v dolgove, vse njegovo delovanje pa je bilo nato usmerjeno k ohranitev podjetja in poplačilo obveznosti. Zanikal je, da bi se s Štepcem dogovoril za izigravanje upnikov, prav tako da ni poznal Mutića, da bi ga lahko nagovoril h kaznivemu dejanju. Tudi okoliščin ustanovitve Košiga da ne pozna.

Bele Zatežićeva je zanikala, da je Koračin svoje poslovanje prenesel na Vingrad inženiring. Je bil pa eden izmed njihovih podizvajalcev, je dejala.

Mutić vsebinskega odgovora na očitke ni podal. Dejal je le, da obtožnica ne temelji na dokazih, da ni kriv in da ni storil kaznivega dejanja, v preostalem delu zagovora pa se je osredotočil na očitke sodišču in ministrstvu za pravosodje, ki ga je leta 2012 razrešilo kot sodnega izvršitelja. Dejal je, da je bila razrešitev nezakonita, krškemu sodišču pa očital, da le nadaljuje zrežirano gonjo proti njemu in da je v dosedanjem postopku zagrešilo vrsto nepravilnosti.

Med drugim naj bi mu napačno vročilo obtožnico, zaradi česar ta še naj ne bi bila pravnomočna. Predlagal je izločitev celotnega sodnega senata in prenos pristojnosti na drugo sodišče, a je sodni senat, ki mu predseduje sodnik Gojmir Pešec, zahtevo zavrnil.

Naslednja naroka bosta 27. maja in 10. junija, ko naj bi zaslišali nekatere priče.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen