Koalicija zahteva izredno sejo z večino točk, ki so bile predvidene za redno, a brez opozicijskih predlogov zakonov
Koalicijske poslanske skupine so že vložile zahtevo za sklic izredne seje DZ za obravnavo večine točk, ki so bile uvrščene na dnevni red redne seje, ki pa danes ni bil izglasovan. V predlogu za izredno sejo ni opozicijskih predlogov zakonov in mandatno-volilnih zadev, med katerimi je bil tudi predlog za razrešitev predsednika DZ Igorja Zorčiča.
Med drugim koalicija na predlagan dnevni red za izredno sejo ni uvrstila predloga novele zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami in predloga novele kazenskega zakonika. Na dnevnem redu ni predvidene obravnave skupnega poročila o delu komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb za leti 2018 in 2019 ter predloga priporočila v zvezi z revizijskim poročilom računskega sodišča glede izvajanja nadzorstvene funkcije Banke Slovenije.
Tudi obravnave mandatno-volilnih zadev, ki so bile predvidene za redno sejo, in sicer za petek, v zahtevi za izredno sejo ni. V tem sklopu je bilo predvideno tudi odločanje o koalicijskem predlogu za Zorčičevo razrešitev.
Koalicija v zahtevi za sklic izredne seje predlaga, da kolegij predsednika DZ sprejme sklep o možnosti sodelovanja na seji na daljavo.
Na izredni seji sicer predlagajo obravnavo 21 točk. Poleg tistih, ki so bile predvidene za redno sejo, je uvrščen tudi predlog sprememb odloka o ustanovitvi in nalogah delovnih teles DZ. Kolegij predsednika DZ je namreč danes potrdil nov razrez v delovnih telesih, v katerih bo imela poslanska skupina nepovezanih poslancev (NeP) 12 mest. V večjem delu opozicije so danes pojasnili, da je bil razlog za današnje glasovanje proti dnevnemu redu redne seje prav to, da so bili na sejo uvrščeni predlogi zakonov, ki so jih delovna telesa potrdila v času, ko v njih niso mogli sodelovati poslanci NeP. Opozicija še vedno opozarja, da razrez v delovnih telesih ni v skladu s koalicijsko-opozicijskimi razmerji.
Zahtevo za sklic izredne seje za obravnavo predloga ustavne obtožbe predsednika vlade Janeza Janše, kar je bilo prav tako predvideno za redno sejo, pa je že zahteval del opozicije.
Zorčič je danes dejal, da pri sklicu izrednih sej ne bi smelo biti presenečenj oz. jih poslovnik DZ ne dopušča, saj da mora biti izredna seja DZ, če jo zahteva najmanj četrtina poslancev, sklicana v najpozneje 15 dneh. Vendar pa poslanci tako kot o dnevnem redu redne glasujejo tudi o dnevnem redu izredne seje.
Predsednik DZ je danes napovedal, da bo v zvezi z dogajanjem v najkrajšem možnem času sklical posvet vodij poslanskih skupin.