V Lendavi z geotermalno energijo ogrevajo skoraj polovico javnih stavb, zdaj še knjižnico
V Lendavi z izkoriščanjem geotermalne energije ogrevajo največ objektov v državi, in sicer skoraj polovico javnih stavb in okoli 80 odstotkov večstanovanjskih stavb. Zdaj bodo namesto s fosilnimi gorivi s tem obnovljivim virom energije ogrevali tudi tamkajšnjo knjižnico.
V četrtek, na svetovni dan Zemlje, so simbolično predali namenu pilotno naložbo s področju obnovljivih virov energije in njihovega skladiščenja, posodobljeno kotlovnico v še eni javni stavbi, Knjižnici Lendava, ki bo odslej ogrevana z geotermalno energijo.
Župan Janez Magyar je ob tem dejal, da želi občina postati prepoznavna kot zelena turistična destinacija in prispevati k prehodu v brezogljično družbo, zato se trudijo za čim večjo uporabo obnovljivih virov energije.
V Lendavi ima sicer desetletno koncesijo za gospodarsko javno službo daljinskega ogrevanja na osnovi pogodbe iz leta 2015 Petrol.
Omenjena naložba je del evropskega projekta Store4HUC, gre za vlaganje v latentni hranilnik toplote v povezavi z geotermalno energijo, s čimer bodo znižali stroški energije, projekt pa je lahko, kot pravijo v Lendavi, tudi dober zgled in spodbuda tako v lokalnem kot v širšem prostoru.
Projekt razvija rešitve za obnovljive vire energije in njihovo shranjevanje v zgodovinskih in zaščitenih stavbah in s tem v zgodovinskih mestnih središčih. V njih oskrbovanje z obnovljivo energijo in še manj njeno shranjevanje ni preprosto, saj vidne spremembe na stavbah niso možne, zaradi zaščite je namestitev hranilnikov energije pogosto težavna.
Projekt ponuja rešitve za prilagajanje oskrbe z energijo in shranjevanje z nizkimi emisijami ogljikovega dioksida ter energetsko neodvisnost. Take naložbe izvajajo v štirih zgodovinskih mestnih stavbah na Hrvaškem, v Italiji, Sloveniji in Avstriji.
Občina Lendava sodeluje kot projektni pilotni partner in vlaga v pilotno infrastrukturo. Vrednost projekta v Lendavi je nekaj manj kot 160.000 evrov, 85 odstotkov zagotavlja Evropski sklad za regionalni razvoj.