Prihodnji teden v parlamentu: V DZ razprava o Zahodnem Balkanu, epidemioloških ukrepih in delu ministrice Kustečeve

0

V DZ se bo nadaljevala razprava o smernicah za delovanje Slovenije do Zahodnega Balkana. Odbor za zdravstvo bo razpravljal o morebitni potrebi po dodatnih ukrepih za omejevanje širjenja koronavirusa. Del opozicije pa bo na seji matičnega odbora ponovno poskusil s predlogom, da se ministrico za izobraževanje Simono Kustec pozove k odstopu.

Odbora na skupni seji o politiki do Zahodnega Balkana

Odbora za zadeve EU in zunanjo politiko bosta v ponedeljek na skupni seji na zahtevo poslanske skupine SD obravnavala uresničevanje smernic za delovanje Slovenije do Zahodnega Balkana. V SD so zahtevo za sklic seje podali po tistem, ko je veliko razburjenja v slovenski javnosti, pa tudi na Balkanu in v evropskih državah, povzročil domnevni non-paper o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu oziroma dokončnem razpadu nekdanje Jugoslavije, pri oblikovanju katerega naj bi po navedbah medijev sodeloval premier Janez Janša.

Zunanji minister Anže Logar je minuli teden na seji odbora za zunanjo politiko zagotovil, da se strategija Slovenije do Zahodnega Balkana ni spremenila, dogajanje pa po njegovi oceni škoduje tako Sloveniji kot regiji.

V SD so ob vložitvi zahteve za sejo izrazili pričakovanje, da bo svoje stališče predstavil tudi premier Janša. Ta je zanikal pisanje medijev, da naj bi non-paper posredoval predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu. Predsednik republike Borut Pahor je medtem zatrdil, da z dokumentom ni bil seznanjen, sicer pa odločno nasprotuje idejam o spreminjanju meja na Balkanu.

Odbor za zdravstvo o morebitnih dodatnih ukrepih za omejevanje epidemije

Na zahtevo poslancev LMŠ, SD, SAB in nepovezanih poslancev bo odbor za zdravstvo v sredo razpravljal o nujnosti uvedbe dodatnih ukrepov za omejevanje širjenja covida-19. Predlagatelji so prepričani, da sedanji ukrepi zanemarjajo vlogo aerogenega prenosa pri širjenju virusa in vztrajajo pri kapljičnem prenosu, ki mu znanost danes pripisuje manjšo vlogo.

Menijo, da se morajo ukrepi preusmeriti na dejstvo, da se koronavirus prenaša aerogeno, praviloma v zaprtih prostorih in le izjemoma na prostem. Zato vlado pozivajo, naj okrepi kampanjo ozaveščanja o nujnosti prezračevanja prostorov, v strokovno svetovalno skupino pa vključi tudi strokovnjake ustreznih inženirskih strok.

Prav tako naj bi vlada po njihovem pozivu prilagodila in posodobila standarde prezračevanja javnih in stanovanjskih zgradb, pristojne službe pa bi morale v najkrajšem možnem času opraviti meritve v javnih ustanovah. Vladi naj bi odbor še predlagal, da spodbudi ali uvede obvezno uporabo zaščitnih mask FFP2 na delovnih mestih.

Del opozicije za nov poziv Kustečevi k odstopu

Poslanske skupine LMŠ, SD, Levice in SAB so zahtevale sklic seje odbora za izobraževanje o “posledicah neaktivnega in nestrokovnega delovanja” ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec. Med očitki navajajo nejasnosti pri izvedbi letošnje mature, neaktivnost in nestrokovnost ministrstva pri pozivu ravnateljem in staršem ob predlogu za samotestiranje učencev, popolno zaprtje športnih dejavnosti ter neupoštevanje stroke pri sprejemanju ukrepov.

“Če pogledamo celoten mandat ministrice Simone Kustec, ki sovpada s časom epidemije, lahko ugotovimo, da glede na vse negativne rezultate in posledice svojega dela v resnici sploh ni opravljala,” so zapisali v zahtevi za sklic seje. Ob tem odboru v sprejem predlagajo sklep, s katerim bi Kustečevo pozvali k odstopu.

Omenjene opozicijske poslanske skupine so sicer ministrico že večkrat pozvale k odstopu, zoper njo pa vložile tudi interpelacijo, ki pa jo je prestala. Očitke, uperjene vanjo, je ves čas zavračala in poudarjala, da ima glede svojega dela čisto vest. V bran so ji stopili tudi v koaliciji, kjer so prepričani, da resor vodi odgovorno.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen