V Sloveniji in Evropi obeležujemo evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov
V Sloveniji in Evropi danes obeležujemo evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki ga je leta 2009 določil Evropski parlament, od leta 2012 pa ga uradno obeležujemo tudi v Sloveniji. Dan spomina spremljajo opozorila, da življenje brez totalitarizma in avtoritarizma ni samoumevno in da se je treba zanj boriti.
PREBERITE ŠE: Komu zvoni v Tezenskem gozdu pri Mariboru, na prizorišču največjega povojnega morišča v Evropi?
Evropski parlament je aprila 2009 sprejel resolucijo o evropski zavesti in totalitarizmu ter v njej obsodil vse totalitarne in avtoritarne režime v Evropi.
Za vseevropski dan spomina na žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov je bil izbran 23. avgust, ker je bil na ta dan leta 1939 podpisan pakt Ribbentrop – Molotov o nenapadanju in razdelitvi interesnih sfer med nacistično Nemčijo in Sovjetsko zvezo, verjetno najhujšima oblikama totalitarizma v zgodovini človeštva.
Podatki o tem, koliko žrtev po svetu so povzročili trije totalitarni režimi – fašizem, nacizem in komunizem – so različni, zagotovo pa je bilo žrtev več deset milijonov.
Kot vsako leto se po Evropi in v Sloveniji v teh dneh vrstijo pokloni in obeležitve spomina na žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov.
Predsednik DZ Igor Zorčič je v današnji poslanici opozoril, da morajo izkušnje teh režimov – pa čeprav tako tragične, da bi jih najraje pozabili – ostati v zavesti in spominu vseh Evropejcev, zato da se ne bi ponovile. A obenem je tudi spomnil na besede nekdanjega nemškega kanclerja Konrada Adenauerja, da “ima oziranje v preteklost smisel le tedaj, ko služi prihodnosti”.
“Le poznavanje, razumevanje in hkratno zavračanje totalitarnih in avtoritarnih režimov ter njihove zapuščine služi bodočnosti. Še zlasti, če ob tem ne umanjka zavedanje, da naše temeljne vrednote niso samoumevne in da si je zanje treba nenehno prizadevati in se boriti. Da jih je treba zlasti v času velikih in težkih preizkušenj, kot so gospodarske krize ali pa pričujoča pandemija, še posebej skrbno varovati pred nedemokratičnimi, ksenofobičnimi in avtoritarnimi težnjami,” je poudaril predsednik DZ.
“Naj bo torej današnji vseevropski dan spomina (…) tudi v znamenju odločnega upora proti vsem oblikam nestrpnosti, izključevanja in sovražnosti,” je zaključil.
Tudi evropska komisarka za vrednote in preglednost Vera Jourova in komisar za pravosodje Didier Reynders sta v petek v skupni izjavi opozorila, da “stanje brez totalitarizma in avtoritarizma ni samoumevno, ampak je to težko pridobljen način življenja, ki bi ga morali ceniti vsak dan”.
“Izbrali smo ga s podpisom evropskih pogodb – svobodo, da živimo v dostojanstvu, da izbiramo, kdo in kako naj vodi naše države, in da odločamo o lastni prihodnosti. Še naprej moramo trdno stati za temi vrednotami,” sta poudarila.
V Rovtah bo medtem ob današnjem evropskem dnevu spomina in obenem ob 75-letnici genocida nad farani Rovt potekala spominska maša za vse žrtve vojne in zunajsodnih povojnih pobojev, h kateri vabita krajevni odbor Nove Slovenske zaveze in župnija Rovte. Mašo, ki ji bo sledila spominska slovesnost, bo daroval murskosoboški škof Peter Štumpf.
hoj
Kaj pa centralizacija lagerja EU? Kaj je to pomeni, da Evropska komisija ni voljena ampak določena.
Kaj to pomeni, da večino zakonov v lager EU piše od nikogar voljena Evropska komisija. To pelje v totalitarizem.
To nobenga ne briga. S tem se bomo ukvarjali, ko bo prepozno.
boditevcvetju
Jaka, pojdi ti takole v miru v svojo Šumadijo in nehaj provocirati, da te kaj ne doleti..
Štajerc Plemeniti.
Lev Julius
ZA SLOVENIJO GRE ! Prihaja nov rod mladih ljudi ,ki ne verjamejo dinozavrom iz prejšnjega stoletja .GENERACIJA 2000 ….prihaja vaš čas .
—————-
Tek onako pravo iz Šumadije.
Albin Pibernik – Bine je še zadnji živeči udeleženec znamenitega Igmanskega marša. Januarja 1942 je bil star 10 let in 11 mesecev, pa vseeno doživel in preživel eno najtežjih epopej narodnoosvobodilnega boja. Preboj Prve proletarske brigade iz sovražnega obroča prek planine Igman v osvobojeno Fočo je oteževal še neznosen mraz, bilo je več kot 30 stopinj pod ničlo! Zaradi tega so morali skoraj polovici pohodnikov amputirati del telesa. Tudi Albinovi mami
——————————–
Ves rdeč in zavaljen bi rad še nekaj pitani pra-sec povedal.
Pa tebi je kultura pisanja padla na poden! Se ti prikazujejo že bele miši od pranja možganov,če si jih sploh imel
Greh se pove, grešnika pa ne? Zakaj? Da lahko ponovi vajo?
Kdo je zmanipuliral ljudi, da so ponoreli? To je vprašanje, sedaj.
Je vprašanje enake teže, kot biti ali ne biti. (William Shakespeare Hamlet)
Učenje, ne emocije so pot do spoznanja in razumevanja. Edino tako ne bomo več predmet manipulatorjev. Sodobni čas nam to učenje zaenkrat še omogoča. Izkoristite to možnost!
Kučanci so edini na svetu, ki se bahajo s svojimi zločini.
hoj
Nostalgiki.
Pa gdo tukaj največkrat omenja Balkance, zdaj so še Šumadijo prišlepal, komuniste, Forum 527. šipce in podobn izrazoslovje? Največja jokca in nostalgika za bivšim sistemom, Bruh in Raft.
boditevcvetju
Jaka, osem poslancev Levice je v državni zbor vložilo predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu predloga Zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski med leti 2021 do 2026.
Vidiš Jaka, v teh poslancih boš našel vse drugo, kot pa privrženost Sloveniji. To so balkanci, šumadinci, šipci, komunisti z eno besedo izmet slovenskega naroda.
Naš ljubljeni vodja je celo položil venec ( v svojem imenu). Plačal pa ga je v imenu vseh nas?