
(17.6.2020) Tokratno plenarno zasedanje Evropskega parlamenta bo potekalo v pripravah na petkovo srečanje Evropskega Sveta, kjer bodo premierji in predsedniki držav EU govorili o načrtu za reševanje gospodarske krize. Ta vključuje sklad za obnovo “Next Generation EU” v višini 750 milijard evrov, ki si jih bo EU sposodila na finančnih trgih, ter večletni proračun Unije, v višini 1100 milijard evrov.
Zasedanje se bo sicer začelo z razpravo z naslovom “proti-rasistični protesti ob smrti Georgea Floyda v ZDA”. Žal mi je, da je sestava konference predsednikov Evropskega parlamenta taka, da se razprava že z naslovom naklonjeno opredeli do kontroverznega dogajanja. Mnogi ga ne vidimo kot “mirne proti-rasistične proteste”, temveč kot gibanje, ki ga zaznamujejo ropanje, sežiganje in podobno. Uboj Georga Floyda je nasilnežem iz Antife dal povod, da so pod parolo boja proti rasizmu dobili še dodaten spin za teror in sovraštvo.
Parlament bo ta teden sicer obravnaval tudi Brexit, kjer pogajalcem vse bolj zmanjkuje časa. EU si želi dobrega sodelovanja z Veliko Britanijo v prihodnje, a sporazuma ne nameravamo podpisati za vsako ceno. Če bodo Britanci želeli dostop do enotnega trga, potem bodo pač morali spoštovati pravila EU. Parlament bo razpravljal še o schengenskem območju, ki je zaradi korone utrpelo velik udarec, pa o zaščiti strateško pomembnih evropskih podjetij pred sovražnimi kitajskimi prevzemi. Potekala bo tudi širša debata o vplivu krize na spreminjanje geopolitične slike sveta, med drugim o tudi o kitajskem poseganju v pravice Hongkonga. Na dnevnem redu bo še razprava o boju proti dezinformacijam, ki jih na socialnih mrežah širita Rusija in Kitajska in s katerimi poskušata destabilizirati Zahod. Parlament pa bo na zasedanju tudi pozval Svet, da naj čim prej začne s Konferenco o prihodnosti Evrope, ki bo iskala odgovor na vprašanje, kako naj se EU reformira v prihodnje.