Nemčija bo energetskim podjetjem zaradi opustitve premoga do leta 2038 v obliki kompenzacij izplačala 4,35 milijarde evrov, je danes sporočil finančni minister Olaf Scholz. Prvi premogovniki naj bi vrata zaprli že konec letošnjega leta.
Energetskim družbam namerava država kompenzacije plačevati 15 let po zaprtju premogovnikov, kar po Scholzevi oceni predstavlja ugodno in dobro rešitev. Ministrova napoved sledi sredinim maratonskim pogovorom deležnikov o tem, kako bo država izvedla prehod na čistejše vire energije. V pogovorih so med drugim sodelovali predstavniki energetskih podjetij in voditelji nemških zveznih držav, kjer proizvajajo premog.
Nemška tiskovna agencija dpa ob tem izpostavlja, da so bila pogajanja ostra zlasti glede zaprtja premogovnika v Severnem Porenju-Vesfaliji. Datteln 4 so namreč zgradili na novo, premogovnik pa niti še ni v obratovanju. Konec lanskega leta je vladna komisija predlagala, naj tako tudi ostane, če želi država izpolniti svoje okoljske zaveze. Na koncu je obveljal dogovor, da bo premogovnik za zdaj vendarle obratoval.
Scholz je danes sporočil, da bo 2,6 milijarde evrov namenjenih podjetjem iz zahodne Nemčije, 1,75 milijarde evrov pa upravljavcem premogovnikov na vzhodu države. Z vzhodne strani države je iz političnih vrst že slišati opozorila, da bi lahko zaprtje premogovnikov poglobilo gospodarsko neenakost v nekoč razdeljeni državi, poroča dpa.
Poleg omenjenih kompenzacij za energetske družbe bo država 40 milijard evrov namenila regijam, da svoje gospodarstvo usmerijo stran od premoga. Vlada upa, da bo predlog z zakonom zacementirala do sredine leta.
Nemčija sicer 35 odstotkov elektrike pridobi iz premoga, medtem ko je za primerjavo v sosednji Franciji premog zaslužen le za proizvodnjo okoli treh odstotkov električne energije. (sta)