Članice Evropske unije so danes dokončno potrdile izplačilo 90 milijard evrov vrednega posojila Ukrajini, je sporočilo ciprsko predsedstvo Sveta EU. Polovico sredstev bo prejela letos, polovico pa prihodnje leto, so navedli na Svetu in dodali, da si lahko prvo izplačilo obeta v prihodnjih dveh mesecih.
“Svet EU je danes potrdil še zadnji zakonodajni predlog, potreben za izplačilo 90 milijard evrov posojila Ukrajini,” je povedal ciprski minister za finance Makis Keravnos.
Za podporo proračunu bo EU Ukrajini zagotovila 30 milijard evrov, 60 milijard evrov pa bo namenjenih za naročanje vojaške opreme in podporo naložbam v zmogljivosti ukrajinske obrambne industrije.
Na Svetu EU so pojasnili, da bo začela unija posojilo Kijevu izplačevati še v prvi polovici letošnjega leta, in sicer takoj, ko bo možno. Letos bo prejela 45 milijard evrov, od tega 28,3 milijarde za podporo zmogljivostim obrambne industrije.
Sredstva bodo Ukrajini izplačevali na podlagi njenih finančnih potreb, določenih v finančni strategiji, ki so jo pripravile oblasti v Kijevu. Danes je to strategijo potrdilo 24 članic EU, ki sodelujejo pri posojilu.
Vseh 27 članic – tudi Madžarska, Češka in Slovaška, ki pri posojilu ne sodelujejo – pa so morale potrditi dopolnitev uredbe o večletnem finančnem okvirju. To bo omogočilo financiranje posojila z zadolževanjem unije na kapitalskih trgih, pri čemer bodo stroški obresti, ki naj bi znašali okoli tri milijarde na leto, pokriti iz evropskega proračuna.
Članice so pravno podlago za izplačilo posojila Ukrajini dokončno potrdile, potem ko je odhajajoči madžarski premier Viktor Orban umaknil blokado. Podporo je pogojeval s ponovno vzpostavitvijo tranzita ruske nafte prek ukrajinskega odseka naftovoda Družba, ki je bil januarja po navedbah Kijeva poškodovan v ruskih napadih. Ukrajina je v torek sporočila, da je končala popravilo naftovoda, po katerem je nafta v sredo tudi ponovno stekla.
Voditelji držav članic so se sicer o posojilu za Ukrajino dogovorili že na decembrskem zasedanju v Bruslju, vendar pa je nato Budimpešta blokirala sprejemanje pravne podlage, ki bi omogočila izplačilo sredstev Kijevu.
Madžarska je skupaj s Slovaško zaradi prekinitve tranzita ruske nafte prek naftovoda Družba blokirala tudi sprejetje 20. svežnja sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino, ki je danes prav tako prejel dokončno zeleno luč držav članic.
Sprejetje obeh odločitev so na družbenem omrežju X že pozdravili predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Evropskega sveta Antonio Costa in visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas.
“Medtem ko Rusija krepi svojo agresijo, mi krepimo našo podporo pogumnemu ukrajinskemu ljudstvu, tako da Ukrajini omogočamo, da se brani, in da pritiskamo na rusko vojno gospodarstvo. Zdaj bomo hitro začeli izvajati obe odločitvi,” je zapisala von der Leyen.
Podobno je Costa zapisal, da strategija EU za doseganje pravičnega in trajnega miru v Ukrajini temelji na krepitvi Ukrajine in povečevanju pritiska na Rusijo. “Evropa stoji odločno, enotno in neomajno v svoji podpori Ukrajini,” je dodal.
