EU je danes zaradi politične, gospodarske, socialne in humanitarne krize ter spodkopavanja demokracije, vladavine prava in spoštovanja človekovih pravic v Venezueli za eno leto, do 14. novembra 2020, podaljšala sankcije proti režimu predsednika Nicolasa Madura, ki mu zaradi spornih volitev odreka legitimnost.
Sankcije vključujejo embargo na orožje in opremo, ki se lahko uporablja za notranjo represijo, ter prepoved potovanja v unijo in zamrznitev premoženja za 25 predstavnikov režima, odgovornih za kršitve človekovih pravic oziroma spodkopavanje vladavine prava v Venezueli.
S tem želi unija spodbuditi demokratične rešitve za zagotovitev politične stabilnosti v državi in naslovitev potreb prebivalstva. Ukrepi so ciljno usmerjeni, prožni, reverzibilni in zasnovani tako, da ne škodijo prebivalstvu, poudarjajo v EU.
EU je embargo na orožje in opremo za notranjo represijo ter pravni okvir za kaznovanje s prepovedjo potovanja in zamrznitvijo premoženja uvedla novembra 2017. Prvih sedem oseb je na kazenski seznam uvrstila januarja lani, nato ga je postopno dopolnjevala.
Pritisk na Madura tako krepi tudi unija, potem ko so ZDA minuli teden kaznovale še pet venezuelskih uradnikov in obljubile maksimalen pritisk na režim, ki mu zaradi spornih volitev tako v ZDA kot v EU odrekajo legitimnost.
Kljub pritisku z Zahoda in iz Latinske Amerike pa Maduro ohranja podporo venezuelske vojske, Kitajske in Rusije. Država je v primežu bitke za prevlado med režimom in opozicijo pod vodstvom bivšega predsednika parlamenta Juana Guaidoja, ki so ga številne države priznale za začasnega predsednika Venezuele.
Venezuelo hromita gospodarska in politična kriza, ki ji ni videti konca. Državo je po uradnih podatkih zapustilo okoli 4,5 milijona Venezuelcev, večina je odšla v druge latinskoameriške ali karibske države. Številka bi se lahko prihodnje leto povzpela do 6,5 milijona. (sta/ured)