Eks veleposlanica v Parizu Veronika Stabej končno pred sodnika; s službeno kartico in čeki živela na veliki nogi, njene finančne zlorabe pa prikrival takratni šef na Mladiki Karl Erjavec!

5

Nekdanja slovenska veleposlanica v Parizu Veronika Stabej, obtožena kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja, bo morala stopiti pred sodnika. Predobravnavni narok je na ljubljanskem okrožnem sodišču razpisan za 6. december, poroča današnje Delo.

Obtožnica, vložena 14. januarja, pravnomočna pa je postala 23. avgusta, veleposlanico bremeni kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja in uradnih pravic ter poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja. Glede na glavni očitek je na ček z odškodnino za 5000 evrov zaradi obnovitvenih del in posledičnega izliva vode v rezidenco, naslovljen na veleposlaništvo, dopisala svoje ime, denar pa je bil nakazan na njen osebni račun, navaja Delo.

Interni nadzor ministrstva za zunanje zadeve je ugotovil, da “obstajajo razlogi za sum”, da ima ravnanje veleposlanice v tej zadevi “znake kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja, poneverbe, goljufije, oškodovanja javnih sredstev ali zatajitve”. Nadzor je pri tem priporočil, naj zadevo preuči še finančno-računovodska služba ministrstva, in če ugotovi, da so bili znaki kaznivega dejanja, naznani dejanje pristojnim organom.

Medtem ko so zadevo na ministrstvu še preučevali, jih je s prijavo na policijo prehitel anonimni prijavitelj. Tudi opozorilo pred odpovedjo delovnega razmerja je veleposlanica dobila šele po tem, ko je policija na podlagi anonimne prijave ministrstvo zaprosila za podatke, navaja časnik.

Na ministrstvu so pred dvema letoma navedli, da je Stabejeva vrnila finančna sredstva, ki so ji bila neupravičeno izplačana, tako da ministrstvo nima nikakršnih finančnih zahtev do nje.

Poleg omenjenega čeka je nadzor med drugim Stabejevi očital, da je službeno kartico uporabljala za potovanja in nastanitev hčerke, v zasebni namen pa naj bi porabljala tudi sredstva za reprezentanco.

Stabejeva je bila avgusta 2015 predčasno odpoklicana s položaja veleposlanice, potem ko je nadzor veleposlaništva v Parizu razkril več nepravilnosti.

“Takratni zunanji minister Karl Erjavec se je po razkritju zlorab, ki so se zgodile na veleposlaništvu v Parizu, branil, da že ovadene pač ni mogel ovaditi, da pa je ministrstvo policiji posredovalo vso dokumentacijo. Zoper veleposlanico je bila namreč podana anonimna ovadba. A to je precejšnje zavajanje. Z vsebino nadzora, ki je potekal konec novembra, je bil Erjavec seznanjen najkasneje 16. februarja, ko ga je podpisal, policija pa je ministrstvo za zunanje zadeve šele 17. marca obvestila, da je bila podana anonimna prijava in jih zaprosila za dokumentacijo,” pa je takrat ugotavljal Žurnal24. In še: “En mesec torej na ministrstvu niso storili nič konkretnega, kar nakazuje, da so želeli stvari pomesti pod preprogo, to pa je lahko celo kaznivo dejanje. Državni organ skladno z zakonom mora naznaniti kazniva dejanja, če uradna oseba opusti ovadbo, je to kaznivo dejanje, za katero je zagrožena kazen tri leta zapora. Tudi na to so Erjavca pisno opozorili nadzorniki.”

Okrožno sodišče v Ljubljani je nato uvedlo sodno preiskavo zaradi suma zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in kaznivega dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja po tem, ko jo je februarja 2017 zahtevalo tožilstvo. (sta/ured)

Št. komentarjev: 5
  1. oki pravi

    Korl je bil in ostal bandit. Zato tudi brani druge bandite. Naslednjič tudi banditskega Desusa več ne bo v parlamentu. Dovolj so storili škode za slovenske upokojence!

  2. Lepena pravi

    Pokojnino ji je priskrbel. Pa sebi tudi. In taki man vladajo in nas v tujini zastopajo. Za bruhat.

  3. raft pravi

    Kitajci bi take popokali na stadionu.

  4. Ekman pravi

    Sramota od sramote! Na davkoplačevalske stroške bi rada lepo živela tale babnica! Pa kdo takšne kadrira na takšne funckije???

  5. Danilo pravi

    Korl je vedno skrbel za elito, nikoli za upokojence. Slednji so to v veliki meri že spoznali in zelo verjetno Desusa v novem DZ več ne bo.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen