EU kljub Trumpovim težkim besedam o trgovinski sovražnici vztraja pri prijateljstvu z ZDA

0

EU vztraja pri prijateljstvu z ZDA kljub izjavi ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da je unija zaradi trgovinske politike “sovražnica”. Sprememba administracije ne spremeni prijateljstev med državami in ljudmi; za nas so ZDA zagotovo prijateljica, poudarja visoka zunanjepolitična predstavnica unije Federica Mogherini.

Trumpa bi bilo treba vprašati, koga sploh ima za prijatelja, je še dejala Mogherinijeva ob prihodu na zasedanje zunanjih ministrov EU v Bruslju. Za EU so ZDA nedvomno prijateljica in partnerica, vedno bodo, je še izpostavila in pripomnila, da ima unija veliko prijateljev.

“Zdi se, da je ves svet njegov sovražnik,” je pripomnil francoski zunanji minister Jean-Yves le Drian. Tudi njegov španski kolega Josep Borrel je menil, da ima Trump očitno slabe odnose z vsemi, in med drugim dejal še, da mu očitno ni kaj dosti mar za mnenje EU.

Nemški državni sekretar Michael Roth je opozoril, da mora biti unija odločna in enotna, da jo bodo v svetu jemali resno, ter da je “zelo agresivne, lažne in ne posebej konstruktivne” izjave ne smejo vznemiriti. “Ameriški predsednik izziva (…) Opisuje nas kot sovražnike. Mi nikakor ne vidimo stvari tako. ZDA in EU veže globoko in močno partnerstvo,” je poudaril.

Tudi državni sekretar na slovenskem zunanjem ministrstvu Iztok Mirošič je poudaril, da EU še vedno ostaja prijateljica in zaveznica z ZDA, ne glede na opazke ameriškega predsednika. V uniji sicer po njegovih besedah prevladuje mnenje, da bi bila potrebna razprava o tem, kam se razvijajo čezatlantski odnosi.

V razpravi je bilo danes poudarjeno, da ima EU veliko prijateljev po svetu in da je njena politika takšna, da ustvarja prijatelje, ne sovražnikov, dejstvo pa je, da na globalni ravni v novem multipolarnem blokovskem svetu postajamo globalni ekonomski tekmeci, je še povedal Mirošič.

“ZDA niso predsednik Trump in Trump ni ZDA,” je dejal luksemburški zunanji minister Jean Asselborn, ki poziva k bolj sproščenemu pristopu k Trumpovim komentarjem. Upa, da bo svež zrak na Škotskem, kjer je Trump minuli vikend igral golf, predsedniku pomagal bolje razlikovati med prijatelji in sovražniki.

Belgijski zunanji minister Didier Reynders je izpostavil, da sta ZDA in EU na vrhu zveze Nato minuli teden potrdili in okrepili partnerstvo. Tudi on je prepričan, da ZDA ostajajo zaveznica kljub komentarjem ameriškega predsednika.

Vodja belgijske diplomacije ob tem poudarja, da mora unija pred vrhom Trumpa in ruskega predsednika Vladimirja Putina potrditi podporo Ukrajini in Gruziji z vnovičnim poudarkom, da so priključitev Krima, razmere na vzhodu Ukrajine ter vojaška navzočnost Rusije v Gruziji nesprejemljive.

Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk medtem opozarja, da sta Amerika in EU najboljši prijateljici ter da tisti, ki trdijo drugače, širijo lažne novice. Poziva tudi, naj Trump in Putin na vrhu v Helsinkih zaščitita svetovno ureditev.

Na Trumpove izjave so se odzvali tudi na opoldanskem brifingu Evropske komisije. Poudarili so, da jih te ne strašijo, in citirali Sofoklejevo Antigono: “Rojena sem bila, da imam prijatelje, ne da imam sovražnike.”

Prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans pa se je pred tem po Twitterju odzval z besedami, da s tem, ko imenuješ svoje najboljše prijatelje sovražniki, osrečiš prave sovražnike. “Evropejci ne bodo nikdar obupali nad Ameriko, ker Amerika ne bo nikdar obupala nad nami. Za to pa so prijatelji,” je še poudaril.

V Bruslju danes sicer še niso potrdili, da bo predsednik komisije Jean-Claude Juncker v Washingtonu 25. julija, kot je minuli teden na novinarski konferenci po vrhu zveze Nato v Bruslju naznanil Trump. Informacijo o tem naj bi posredovali v torek.

Mogherinijeva je po koncu zasedanja zunanjih ministrov EU v Bruslju povedala, da odnosi z ZDA niso bili na dnevnem redu, a da seveda unija ne deluje v vakuumu. Pojasnila je, da je predlagala razpravo o čezatlantskih odnosih na enem prihodnjih srečanj, morda že prihodnji mesec.

Visoka zunanjepolitična predstavnica sicer meni, da ni “dramatičnega vzdušja”, in izpostavlja, da bo pomemben rezultat srečanja Trumpa in Putina. Upa, da se bosta dogovorila vsaj o eni stvari, ki je lahko izjemno koristna za ves svet – lastnem sporazumu o nadzoru nad oboroževanju. To bi bil konkreten in pozitiven izid, je sklenila. (sta)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen