Cenzorji v Hongkongu zadnji Murakamijev roman označili kot nespodobnega

0

Cenzorji v Hongkongu so zadnji roman japonskega literarnega zvezdnika Harukija Murakamija z naslovom Ubijanje komandanta (Killing Commendatore) iz leta 2017 označili kot nespodobnega. To je v mestu, kjer se povečuje zaskrbljenost, da je svoboda govora vedno bolj ogrožena, po pisanju francoske tiskovne agencije AFP sprožilo negodovanje.

Več kot 2100 prebivalcev je tudi podpisalo spletno peticijo proti odločitvi cenzorjev, da mora Murakamijeva knjiga na ščitnem ovitku nositi opozorilo.

Peticijo je sestavilo 21 skupin, ki menijo, da bo odločitev cenzorjev “nakopala sramoto prebivalcem Hongkonga”. Poleg tega so posvarili, da bi lahko škodila mednarodnemu položaju založniškega in kulturnega sektorja mesta.

Cenzorji so tudi odločili, da je prepovedana prodaja romana mladoletnim osebam.

Nespoštovanje odločitve cenzorjev se kaznuje z globo v višini 10.000 hongkonških dolarjev (1270 ameriških dolarjev) in šestimi meseci zapora, še piše AFP.

Po pisanju agencije ne gre za prvo odločitev cenzorjev, ki je razburila javnost. Leta 1995 so denimo cenzorji kot nespodobno označili sliko znamenitega Michelangelovega kipa Davida v časopisnem oglasu, je poročal South China Morning Post.

Murakami pa se je v središču pozornosti znašel že leta 2014, ko je izrazil podporo protestnikom, ki so na mestnih ulicah zahtevali več demokracije v Hongkongu.

Murakami, ki živi med ZDA in Japonsko, ima po vsem svetu številne oboževalce. Njegova dela so označena za lirično in nadrealistično prozo, v kateri pogosto opisuje junake na obrobju japonske družbe.

V slovenskem prevodu so med drugim na voljo romani Kronika ptiča navijalca, Norveški gozd, Kafka na obali, Ljubi moj sputnik, 1Q84 in Brezbarvni Tsukuru Tazaki in njegova leta, delo O čem govorim, ko govorim o teku ter zbirka kratke proze Slon izginja. Murakamija tudi večkrat omenjajo kot kandidata za Nobelovo nagrado za literaturo. (sta)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen