V Avstriji policija tokrat ni razkrinkala kakšne nosilke burke, temveč maskoto avstrijskega parlamenta, zajca Leska
Avstrijski zakon, ki prepoveduje zakrivanje obraza v javnosti, znan tudi kot prepoved burke, skrbi tudi za vse bolj čudne prigode. Sedaj se je pod udarom zakona znašla tudi maskota avstrijskega parlamenta, zajec Lesko. Med snemanjem filma pred parlamentom ob dnevu odprtih vrat 16. oktobra je namreč posredovala policija.
Za snemanje filma po naročilu hrama demokracije se je v začetku oktobra pred parlamentarno stavbo zbralo več otrok, preoblečenih v parlamentarno maskoto. Policijska patrulja, ki se je pripeljala mimo, je prekinila snemanje in svetlomodri zajci z dolgimi ušesi in velikimi očmi so morali možem postave pokazati svoj pravi obraz, poročanje časnika Tiroler Tageszeitung povzema avstrijska tiskovna agencija APA.
Parlament je ob tem sporočil, da za snemanje niso potrebovali nobenega dovoljenja, ker niso snemali na javnem kraju, pač pa na območju parlamenta. Policisti so po preverjanju ugotovili, da gre pri preoblečenih zajcih zgolj za umetniško opravljanje poklica in da to ni kršitev zakona o prepovedi zakrivanja obraza v javnosti.
Odkar je zakon 1. oktobra začel veljati, so na Dunaju zabeležili malo manj kot 30 uradnih postopkov, od tega je bilo za prste ene roke takih, ki so zadevali ženske s pokrivalom v skladu z islamsko tradicijo. (sta)
