V okviru interventnega zakona bodo težave slovenskih ribičev pri ribolovu v slovenskem delu Piranskega zaliva poskušali nasloviti s poplačilom morebitne neposredne škode na materialnih sredstvih ter z nadomestilom izpada dela prihodka, je po srečanju z ribiči dejal vodja vladne delovne skupine za implementacijo arbitražne razsodbe Erik Kopač.
Kot je po današnjem srečanju pojasnil Kopač, sicer državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, so vsi skupaj ugotovili, da je z odločitvijo arbitražnega sodišča meja na morju določena. “Hkrati ugotavljamo, da policija v okviru svojih zakonskih pristojnosti in zmogljivosti na morju deluje dobro,” je dodal in razčistil, da s Hrvaško ne potekajo dogovarjanja glede posebnega režima ribolova v delu slovenskega morja.
Kopač je sicer napovedal, da bodo v okviru interventnega zakona poskušali na pravi način nasloviti tudi težave, s katerimi se srečujejo slovenski ribiči zaradi omejitev pri ribolovu v delu slovenskega morja. Konkretno naj bi to dosegli “s poplačilom neposredne škode na materialnih sredstvih, ki bi lahko zaradi tega nastala, in z nadomestilom izpada dela prihodka zaradi oteženega ribolova v delu slovenskega morja”.
Po Kopačevih besedah so ribiči izrazili zadovoljstvo nad dosedanjim delom policije “in tudi pričakovanja niso večja”.
Glede neuradnega predloga kompromisne rešitve Zagreba o oblikovanju nevtralnega območja za ribiče je Kopač zatrdil, da formalnih razgovorov na to temo ni bilo. “Slovenija se lahko pogovarja dvostransko z Republiko Hrvaško samo o implementacijo odločitve arbitražnega sodišča,” je zatrdil državni sekretar, ki je hkrati potrdil, da poteka komunikacija za pripravo srečanja med obema premierjema.
Predstavniki ribičev so se v glavnem strinjali s predlaganimi rešitvami. Zlatko Novogradec tako ne pričakuje kakšnih večjih incidentov. Silvano Radin pa je opozoril, da slovensko morje spet ni tako majhno. Če sta denimo v sredo ribiče spremljala dva čolna, bi morali za popolno varnost imeti enega policista za vsakega ribiča, kar ni realno.
Novogradec neuradnemu predlogu hrvaške strani ni naklonjen in ga razume kot zavajanje. Radin pa je opozoril, da Hrvati dobro vedo, da je sporazum o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS) implementiran v evropski pravni red in da ne potrebujejo dodatnega dogovora, da bi v skladu s SOPS uveljavili pravico ribolova vse do Ankarana.
Na sestanku je sodeloval tudi državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic, ki je bil glede implementacije arbitraže optimist. “Mi vendarle upamo, da bo tukaj narejen napredek v naslednjem obdobju,” je ocenil.
Neuradnega Plenkovićevega predloga Šefic ni mogel komentirati, je pa povedal, da je “vsak predlog, vsak korak v smeri iskanja rešitev za ustrezno implementacijo tega sporazuma gotovo pozitiven”. (sta)