Plenković: Stranke vztrajajo pri odločitvi sabora ter so za nadaljevanje dialoga s Slovenijo

0

Na današnjem sestanku hrvaških parlamentarnih strank se je potrdilo, da vse stranke vztrajajo pri odločitvi sabora o izstopu od arbitraže, obenem pa smo se strinjali, da je nujno nadaljevati dvostranske pogovore o vprašanju meje s Slovenijo in drugih odprtih vprašanjih, je v Zagrebu dejal hrvaški premier Andrej Plenković.

Hrvaška želi z bilateralnimi razgovori priti do rešitve za kopensko in morsko mejo, to je naše osnovno stališče, je dejal Plenković po pogovorih s predstavniki hrvaških parlamentarnih strank o odnosih s Slovenijo.

Hrvaški mediji so poročali, da naj bi Plenković na sestanku iskal podporo za pogajanja s Slovenijo o dvostranskem sporazumu o meji, pri čemer naj bi bila podlaga za dogovor junijska odločitev arbitražnega sodišča, čeprav Hrvaška sodbe ne priznava. Zagreb naj bi se poskušal s Slovenijo dogovoriti za poseben režim za hrvaške ribiče v Piranskem zalivu.

Hrvaški premier medijskega poročanja ni želel potrditi. Na novinarsko vprašanje, ali bi bila za Hrvaško sprejemljiva rešitev z dvostranskim sporazumom, ki bi sledil vsebini arbitražne razsodbe in ali jo je danes ponudil strankam, je dejal le, da želijo z dvostranskimi pogovori priti do rešitev, ki bodo v skladu s pogoji, ki jih je imela Hrvaška, ko je vstopila v proces arbitraže.

Povedal je, da so strokovne službe hrvaške vlade sicer analizirale vsebino arbitražne razsodbe, vendar o ugotovitvah ni želel javno govoriti.

Glede poročanja o posebnem režimu za ribiče v Piranskem zalivu, pa je dejal, da je vprašanje ribičev vedno v ospredju pozornosti, kadar je govora o meji. “Želimo si pragmatične rešitve, ki bo ribičem zagotovila vse pravice, ki jih imajo v tem trenutku,” je dejal in dodal, da je ključno, da ne prihaja do enostranskih potez katere koli strani.

Hrvaški premier je spomnil na spomladanski dogovor s slovenskim kolegom Mirom Cerarjem o izvajanju nadzora na zunanji schengenski meji, ki je po njegovi oceni dokaz, da državi lahko najdeta pragmatične, zrele in koristne rešitve.

Obisk Cerarja na Hrvaškem – Plenković ga pričakuje čez dva tedna – bo po oceni hrvaškega premierja priložnost, da se na mizo da niz odprtih vprašanj. Na vprašanje, ali si bo prizadeval za paketno rešitev vseh odprtih vprašanj, pa je dejal, da rešitev za vsa vprašanja ne bo mogoče najti čez noč, vsekakor pa je meja v ospredju.

Hrvaški premier je še zanikal, da bi bil današnji posvet parlamentarnih strank popuščanje s strani Hrvaške, temveč je to po njegovem nekaj normalnega, zrelega in odgovornega na hrvaški politični sceni.

Predsednik največje hrvaške opozicijske stranke SDP Davor Bernardić je po sestanku pri Plenkoviću dejal, da obstajata dva pogoja za nadaljevanje pogovorov s hrvaško vlado in ostalimi parlamentarnimi strankami o reševanju sporov s Slovenijo.

Od hrvaške vlade zahtevajo popolno in transparentno poročilo o odnosih med Hrvaško in Slovenijo o vseh spornih vprašanjih. Zahtevajo tudi poročilo, ki bo kazalo “usklajenost hrvaških interesov s hrvaškimi interesi, ki so vneseni v to arbitražo”, je dejal Bernardić v izjavi za medije.

Opozoril je, da dvostranski pogovori, “ne smejo biti maska za naknadno priznanje arbitražne sodbe”, ter spomnil, da bo morebitni dogovor s Slovenijo treba ratificirati v parlamentu.

Podobno je povedal tudi predsednik opozicijske stranke Most neodvisnih list Božo Petrov, ki je pred nekaj meseci razdrl vladno koalicijo s Plenkovićem. Petrov poudarja, da so dvostranski pogovori pomembni, in je prav tako soglašal, da se je v dialogu s Slovenijo treba pogajati ne samo o meji, temveč o vseh odprtih vprašanjih, kot je Ljubljanska banka.

Predsednik Hrvaške kmečke stranke (HSS) Krešo Beljak, ki je bil predvolilni koalicijski partner SDP, meni, da gre za nenavadno situacijo. “Arbitraža je Hrvaški dala več kot smo pričakovali, a smo jo zavrnili v saboru. Slovencem je dala manj, kot so pričakovali, a so jo sprejeli,” je pojasnil.

Pričakuje, da bo hrvaška diplomacija poskušala pomiriti “ti dve čudni zadevi” in vsaj z eno sosednjo državo doseči dogovor. Obenem je izrazil upanje, da bo tudi Slovenija razpoložena za pogovore, tako kot je Hrvaška. Med drugim je v šali povedal, da noben udeleženec današnjega srečanja na sedežu hrvaške vlade ni zagovarjal “vojaške rešitve”. (sta)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen