V Charlottesvillu spominska slovesnost za ubito nasprotnico rasizma Heather Heyer

1

V Charlottesvillu v ameriški zvezni državi Virginiji so danes pripravili spominsko slovesnost za 32-letno Heather Heyer, ki jo je v soboto med nemiri do smrti povozil 20-letni rasist. Neonacistične organizacije so napovedovale proteste, vendar njihovih članov ni bilo zraven gledališča, v katerem se je zbralo okrog 1000 ljudi.

Potem ko je v torek na novinarski konferenci v New Yorku izenačil neonaciste in rasiste z njihovimi nasprotniki, je predsednik ZDA Donald Trump danes tvitnil, da je bila pokojnica lepa in neverjetna ter res posebna mlada ženska, ki se je bodo vsi spominjali. Rasistični mediji so jo opredelili kot predebelo, da bi se lahko umaknila drvečemu avtomobilu.

Na slovesnosti je mati pokojnice Susan Bro skupaj z očetom Markom Heyerjem in starim očetom Elwoodom Shraderjem opisala hčer kot zagreto borko za enakopravnost in pravičnost, ki je želela zatreti sovraštvo. Žalujoči so bili oblečeni v njeno najljubšo barvo – vijoličasto, Mark Heyer pa je dejal, da noben oče ne bi smel pokopati svojega otroka.

V času nemirov sta umrla tudi dva državna policista Virginije, ki sta opazovala dogajanje na tleh, njun helikopter pa se je zrušil zunaj mesta. Mladi rasist iz Ohia je z avtomobilom poškodoval še 19 ljudi.

V sredo se nadaljujejo kritike na račun predsednika Trumpa zaradi enačenja nacistov z njihovimi nasprotniki in republikanski senator iz Južne Karoline Lindsey Graham je dejal, da Trumpove besede dodatno delijo Ameriko. Večina republikancev sicer obsoja neonaciste, rasiste in nasilje, vendar pa Trumpa ne omenja.

Vodja senatnih republikancev Mitch McConnell je dejal, da neonacisti in rasisti pripravljajo podobno zborovanje v Lexingtonu v njegovem Kentuckyju, kjer niso dobrodošli, kot ne bi smeli biti dobrodošli nikjer drugje v Ameriki. “Ni dobrega neonacista,” je dejal McConnell, ki je s tem malce posredno kritiziral Trumpa, ki je dejal, da so bili konec tedna v Charlottesvillu na obeh straneh dobri in slabi ljudje.

Posredno kritiko Trumpovim besedam sta podala tudi oba nekdanja še živeča republikanska predsednika ZDA George Bush starejši in mlajši, ki sta sporočila, da mora Amerika vedno zavračati rasno nestrpnost, antisemitizem in sovraštvo v vseh oblikah. Spomnila sta na besede enega od očetov naroda Thomasa Jeffersona, katerega domačija Monticello je v Charlottesvilu, da je stvarnik vse ljudi ustvaril enakopravne in jih obdaril z neodtujljivimi pravicami. “Veva, da je ta resnica trajna, ker sva videla dostojnost in veličino najine države,” sta sporočila Busha.

Rasizem in nasilje so obsodili vojaški poveljniki vseh rodov ameriške vojske, po ZDA pa se pospešeno odstranjujejo spomeniki konfederaciji. Nasilje v Virginiji je izbruhnilo, ko so se protestniki soočili z neonacisti, ki so korakali proti odstranitvi kipa generalu konfederacije Robertu Leeju. Večino spomenikov konfederaciji, ki je izgubila državljansko vojno proti zvezni državi, so v ZDA postavili v začetku 20. stoletja v času renesanse belega rasizma, ki si je dokončno opomogel od poraza v vojni.

Trump se je v sredo držal stran od zapleta, ki ga je povzročil in je zjutraj napadel spletno trgovino Amazon, ker s svojo širitvijo ukinja delovna mesta v trgovinah po Ameriki. Trump je doslej že večkrat kritiziral ustanovitelja Amazona Jeffa Bezosa, ki je med drugim postavil na noge Washington Post, ta pa predsednika dan za dnem spravlja ob živce s poročanjem o ruski aferi.

Trump je v sredo dobil tudi novo začasno direktorico komunikacij Bele hiše. To je 28-letna Hope Hicks, ki prihaja iz njegove organizacije in ji povsem zaupa. (sta)

Število komentarjev: 1
  1. carlo eugenias de fekalius pravi

    Zagotovo je bila na pravem mestu, in to v pravem trenutku. Nasilna v predavanju o nenasilnosti……………vsekakor izmeček, ki pa se ni zavedal, da z njo manipulirajo.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen