Španska policija: terorist – voznik kombija v Barceloni morebiti še vedno na prostosti

0

Voznik kombija, ki je v četrtek v Barceloni ubil 13 ljudi, je morda še vedno živ in na prostosti, je v petek pozno zvečer sporočila španska policija. Pred tem so prevladala poročila, da je bil voznik ustreljen med drugim napadom z vozilom v Cambrilsu, zahodno od Barcelone.

Kot je po poročanju britanskega BBC za lokalno televizijo dejal prvi mož policije v Kataloniji Josep Lluis Trapero, ne more potrditi, da je bil voznik kombija med petimi ubitimi napadalci. “To je še vedno možnost, a ima vse manj teže,” je dejal.

Doslej je za glavnega osumljenca za napad v Barceloni veljal 17-letni Moussa Oukabir, ki ga je policija kasneje ubila v Cambrilsu. Španski mediji sedaj kot voznika navajajo v Maroku rojenega 22-letnega Younesa Abouyaaqouba, ki naj bi živel v kraju Ripoll, severno od Barcelone. Prav tam je policija v petek aretirala tri osebe, eno pa v kraju Alcanar.

Oukabir naj z dokumenti svojega brata najel tako kombi, ki je bil uporabljen za napad v Barceloni, kot kombi, ki so ga kasneje našli v mestu Vic in naj bi po domnevah policije služil kot vozilo za pobeg.

Voznik je v četrtek zbežal iz kombija in pobegnil policiji, potem ko je na znani aveniji Ramblas v središču Barcelone ubil 13 ljudi, več kot 100 je bilo ranjenih.

V petkovih zgodnjih jutranjih urah je policija ubila pet ljudi, ki so osem ur pozneje z vozilom napadli pešce v Cambrilsu, pri čemer je umrla ženska, šest ljudi je bilo ranjenih. Kot je dejal Trapero, je en sam policist ubil štiri napadalce. Pri sebi naj bi imeli nože, nosili pa so lažne eksplozivne pasove.

Poleg Oukabirja je policija sporočila identiteti še dveh ubitih napadalcev – gre za 18-letnega Saida Aallaaja in 24-letnega Mohameda Hychamija.

Gre za zadnja v nizu terorističnih napadov v Evropi v zadnjih 13 mesecih, v katerih so napadalci uporabili vozila.

Doslej identificirane smrtne žrtve prihajajo iz Španije, Italije, ZDA, Kanade, Belgije in Portugalske. Pet žrtev še niso identificirali. Samo v Barceloni je bilo ranjenih 126 ljudi, od katerih jih 75 še ostaja v bolnišnici. Danes jih bosta obiskala španski kralj Felipe in kraljica Letizia, poroča nemška tiskovna agencija dpa. (sta)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen