Družina 22-letnega ameriškega študenta Otta Warmbierja je sporočila, da je teden dni po vrnitvi iz Severne Koreje v ponedeljek umrl. Trdijo, da je bil v tamkajšnjem priporu žrtev “grozljivih zlorab”. Predsednik ZDA Donald Trump je izrazil sožalje družini in izrazil odločnost, da prepreči podobne tragedije.
Ameriški zdravniki so postavili diagnozo “neodzivne budnosti”. Warmbier je bil buden, vendar se ni odzival in ni govoril. Njegov oče Fred Warmbier je izrazil hvaležnost Trumpovi vladi in kritiziral vlado Baracka Obame, ki sina ni uspela spraviti domov. Severno Korejo je obtožil, da so njegovega sina terorizirali, vendar pa ameriški zdravniki niso odkrili znamenj telesnega nasilja.
Komunistični režim trdi, da je Warmbier vzel tableto in potem zbolel, česar zdravniki v ZDA niso mogli potrditi. V Severno Korejo je odpotoval preko ameriške potovalne agencije Mladi pionirji, ki oglašuje svojo ponudbo kot pot v kraje, kamor jih mama ne bi pustila. Poleg Severne Koreje so to še Iran, Irak, države nekdanje Sovjetske zveze in podobne.
Severna Koreja ima zaprte še tri Američane. Trump je v uradni izjavi skupaj s prvo damo Melanio izrekel sožalje družini pokojnika in zatrdil, da ga je Warmbierjeva usoda utrdila v odločnosti, da prepreči podobne tragedije od režima, ki ne spoštuje osnovnega človeškega dostojanstva. Sporočil je, da žaluje za zadnjo žrtvijo tega režima. Pred tem je dejal, da so študenta vsaj spravili domov, stran od surovega režima. (sta)
