Predvolilni manever ZL: pobuda za opredelitev manjšinskega statusa narodov nekdanje SFRJ v Ustavi RS!?

7

Predstavniki opozicijske ZL in Exyumaka bodo v sredo predstavili predlog za spremembo ustave, s katero bi priznali status narodnostne manjšine in uredili pravice narodnih skupnosti pripadnikov narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji. Več podrobnosti za zdaj ne razkrivajo, predlog pa bo vključeval Albance, Bošnjake, Črnogorce, Hrvate, Makedonce in Srbe. Predlog za spremembo ustave s tem namenom sicer ni nič novega. Podobna predloga sta bila podana že leta 2003 in 2014.

Predstavniki Zveze zvez kulturnih društev konstitutivnih narodov in narodnosti nekdanje SFRJ v Sloveniji – Exyumak so decembra dosedanja prizadevanja za ustavno in zakonsko ureditev položaja manjšinskih narodnih skupnosti nekdanje SFRJ v Sloveniji predstavili tudi predsedniku državnega zbora Milanu Brglezu. Kot so opozorili takrat, gre za notranjepolitično zadevo, ki se rešuje že 25 let. Tudi ob 25. obletnici sprejetja slovenske ustave so izpostavili, da si želijo, da bi se v ustavo vnesel 64.a člen, ki bi se glasil: “Albanci, Bošnjaki, Črnogorci, Hrvati, Makedonci in Srbi, ki živijo v Sloveniji, so manjšinske narodne skupnosti. Njihov položaj in posebne pravice ureja zakon.”

Ali bo tak tudi aktualni predlog, ki ga bodo v sredo predstavili v ZL, še ni znano. Je pa omenjeni predlog, ki se doslej skozi različne pobude in poskuse ni bistveno spreminjal, že leta 2014 v javnem zapisu, objavljenem v časopisu Delo, podprl nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič. Kot je takrat ocenil, je predlog realističen, umirjen in dobro utemeljen. Ob tem je poudaril, da ne gre za to, da bi novodobne narodne skupnosti dobile v ustavi enak položaj kot avtohtoni, italijanska in madžarska, “gre le za predlog, da se v ustavi omeni oziroma prizna njihov obstoj v Sloveniji ter napove zakonsko urejanje njihovega položaja”.

Leta 2011 je bila sicer sprejeta deklaracija o položaju narodnih skupnosti pripadnikov narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji. V njej med drugim piše, da pripadniki navedenih narodnih skupnosti uživajo vse individualne pravice, ki so za državljanke in državljane določene v ustavi, posebej pa imajo pravico do lastnega narodnostnega samopoimenovanja in samoorganiziranja na narodnostni podlagi, s čimer lahko uživajo in razvijajo kulturo svojega naroda, negujejo svoj jezik in pisavo, ohranjajo svojo zgodovino, si prizadevajo za organizirano prisotnost v javnosti ter v sodelovanju s pripadniki večinskega naroda in drugih narodnih skupnosti prispevajo k multikulturnosti Slovenije.

“Republika Slovenija ne le priznava, temveč takšno dejavnost tudi spodbuja, hkrati pa si bo prizadevala za uveljavitev pravnih okvirov, ki bi zagotovili materialne in druge oblike podpore njihovemu delovanju,” je zapisano v deklaraciji, ki jo je DZ sprejel z ustavno večino.

Deklaracija navaja še, da se Slovenija zaveda, da je odgovornost države in njenega matičnega naroda pomagati pri ustvarjanju pogojev za ohranjanje in razvoj identitete vsakega naroda, kar je najlažje doseči ob medsebojnem, enakopravnem in organiziranem dialogu, razumevanju in sodelovanju. Državni zbor je zato v deklaraciji ugotavljal, “da bi bilo zaželeno, da se pristojna ministrstva, uradi in drugi organi Republike Slovenije medsebojno redno obveščajo in usklajujejo sodelovanje pri ustvarjanju pogojev za nadaljnji razvoj navedenih narodnih skupnosti”. Obenem je izrazil pričakovanje, da bo vlada zagotovila stalno skrb za ustvarjanje možnosti ohranjanja in razvoja identitete navedenih narodnih skupnosti, pri čemer je meni, da bi k temu cilju veliko prispevala odločitev vlade za ustanovitev posebnega posvetovalnega telesa, v katerem bi enakopravno sodelovali predstavniki teh narodnih skupnosti.

To telo je bilo pozneje tudi ustanovljeno, pa nato ukinjeno, nazadnje pa ga je imenovala aktualna vlada februarja 2015. Za predsedujočega svetu vlade za vprašanja narodnih skupnosti pripadnikov narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji je imenovala Antona Peršaka, takrat še kot državnega sekretarja.

Ustavo je sicer moč spremeniti z ustavnim zakonom. Predlog za začetek postopka za spremembo ustave lahko da dvajset poslancev državnega zbora, vlada ali najmanj 30.000 volivcev. O predlogu odloči državni zbor z dvotretjinsko večino glasov navzočih poslancev. V vabilu na sredino novinarsko konferenco so sicer organizatorji navedli, da bodo predstavili predlog za začetek postopka za spremembo ustave z osnutkom ustavnega zakona, ni pa še jasno, ali so že zbrali potrebnih 20 podpisov podpore, glede na to, da šteje poslanska skupina ZL zgolj šest članov. Danes namreč podrobnosti še niso želeli razkriti. (sta/ured)

Št. komentarjev: 7
  1. Jaka pravi

    Levičarski yunostalgični bedaki… luna jih nosi na čelu z Mesece…

  2. biba pravi

    Ta ideja je izvorno od Jankovića, ZL so sedaj le izvajalci te ideje, Kučan pa jo bo sedaj samo še požegnal!

  3. jankec pravi

    Slovenci na Hrvaškem imajo že lep čas urejen svoj status s tem, da so zakonsko priznani kot narodna manjšina. Skladno s tem jim pripadajo vse pravice in ustrezna finančna sredstva iz proračuna. “Slovenski veledemokrati”, vseh barv, Hrvatom tega nočejo priznati.

  4. Ogard pravi

    Ekonomskim migrantom, v bistvu pa Titovim kolonom, ki so bili načrtno naseljevani v Sloveniji in se jih še vedno naseljuje iz nekdanjih republik SFRJ, ne more pripasti pod nobenimi pogoji status manjšine.

    Za manjšino velja, da živi na strnjenem področju, ter da je tam vsaj pet generacij.

    Ali bomo sedaj imeli v vsaki vasi, mestu in vsaki ulici mnogo jezične table? Mnogojezični Uradni list. Mnogo jezične učbenike. Pa saj to gre za tiho okupacijo Slovenije in uničenje še edine domovine Slovencev. Nihče od politikov se pa ne zgane, za ratifikacijo Avstrijske državne pogodbe, ki jo je podpisala prejšnja država in s tem povezano dejansko slovensko manjšino. Podpisali pa so nov konkordat z Vatikanom in niso samo ratificirali tistega iz prejšnje države.

    Ker pa je s popisom prebivalstva 2011 vlada ukinila vprašanje narodnosti, se ne da več uradno ugotavljat narodnost prebivalstva in velja za vse, da so Slovenci. Vse ostalo so špekulacije in politične igrice, lahko pa tudi izdaje. Ne smemo pozabit, kakšne politične igrice so bile v začetku devetdesetih za priznanje slovenskega državljanstva za bagatelo tem vsiljenim prišlekom, ki še vedno se nočejo vključit v slovensko družbo in enostavno nam vsiljujejo svoj jezik in celo kulturo. Takrat so izdajalci prepričevali poslance, da jih ni več kot petnajst, kvečjemu dvajset tisoč. K njihovem političnem vedenju pa je veliko pripomogel tudi Drnovšek s proti slovensko izjavo, da ima vsak pravico v Sloveniji do svojega jezika in kulture.

    Naj se ve, čigav je ta Luka Mesec: http://buchela.blogspot.si/search?q=Luka+Mesec in še marsikateri drugi vsiljenec na političnem parketu.

  5. raft pravi

    Moderator kaj ti na mojih komentarjih ni všeč, da me brišeš?

  6. linke pravi

    pollitični skis

  7. linke pravi

    ti na portalu politikisa so bolj povezani z vladajočo levico, kot si marsikateri izmed komentatorjev misli! zato pa pridno brišejo komentarje, ki neposredno udrihajo čez režim MC. verjetno pričakujejo kak . status .

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen