Decembra 1947 so na območje mesta Nova Gorica prišli prvi brigadirji, ki so začeli na Solkanskem polju graditi novo mesto. Tedaj je bilo že jasno, da bo Gorica pripadla Italiji. Ob obletnici pripravlja novogoriška občina vrsto prireditev, ki bodo potekale preko celega leta, osrednje dogajanje pa bo septembra ob državnem prazniku.
Osrednja državna prireditev ob prazniku vrnitve Primorske k matični domovini bo potekala v petek, 15. septembra. “V Novo Gorico je takrat prihajala mladost, da bi na mladostnih sanjah vzklilo nekaj novega. Zato velja naš veliki poklon vsem graditeljem Nove Gorice, ki se niso zbali žuljev in garanja, da so zgradili nove možnosti za razvoj in napredek,” je na današnji novinarski konferenci dejal novogoriški župan Matej Arčon.
Tudi meja, ki je hudo posegla v življenje ljudi, je sčasoma postajala vse bolj ohlapna, dokler ni z vstopom Slovenije v Evropsko unijo in še zlasti z vstopom v schengensko območje dokončno padla. “V našem mestu živimo v sožitju in strpnosti, s poudarkom na dobrem čezmejnem sodelovanju, ki ga utrjujemo v snovanju skupnih projektov,” je poudaril novogoriški župan.
Danes je Nova Gorica neformalno središče severnoprimorske regije in pomemben sogovornik v mednarodnih odnosih. Je univerzitetno mesto in mesto novih priložnosti tudi v poslovnem smislu. Mesto premore bogato paleto kulturnih in športih institucij in društev, prav vsi njeni prebivalci pa skupaj z vsemi, ki v mestu delajo in preživijo veliko svojega časa, sooblikujejo njegovo podobo in vsebino, je še povedal Arčon.
Sicer pa so na poziv domačim društvom, klubom in institucijam na novogoriški občini prejeli preko 120 predlogov za obeleževanje obletnice. Kot je povedala podžupanja Ana Zavrtanik Ugrin, so nekatere med njimi umaknili, ker “nekako niso sodile v to temo”.
Izbranih je bilo 92 predlogov, ki se jim bodo preko leta zagotovo pridružili tudi novi. Celoten program je od danes objavljen na spletni strani novogoriške občine in se bo dopolnjeval. Poleg kulturnih, športnih in glasbenih prireditev se obeta tudi organizacija simpozija, priprava različnih strokovnih zbornikov, knjig, stripa, razstav in risanja grafitov. Novogoriški mestni svet je za organizacijo vseh dogodkov namenil 70.000 evrov.
“Novo Gorico bomo poskušali osvetliti iz različnih zornih kotov, zanimivo bo slišati, kaj o življenju v mestu sedaj in v prihodnje menijo mladi,” je smernice izbranega programa predstavila svetovalka v županovem kabinetu Mirka Križnič.
Nekateri dogodki v sklopu letošnjega praznovanja so se že začeli, med njimi predvsem tisti, ki bodo potekali preko celega leta. Spomladanski del dogodkov pa začenjajo 5. marca z brezplačnim vodenim ogledom Nove Gorice in njenih znamenitosti. (sta)
ŽIVELI PARTIZANI
.
ŽIVELA OF.
.
ŽIVELA SVOBODNA PRIMORSKA