Vlada na Dunaju ne pričakuje, da bodo dosegli za letos začrtano kvoto za begunce. Pogoj za to je, da razmere na t. i. balkanski begunski poti ostanejo stabilne, so na avstrijskem notranjem ministrstvu povedali za nemško tiskovno agencijo dpa. Dunaj je letos sprejel sporno odločitev, da število prosilcev za azil ne sme preseči 37.500.
Kot so povedali na notranjem ministrstvu, so doslej azilni postopek odobrili 28.000 prišlekom. Glede na sedanje stanje v Avstriji tudi ni pričakovati uresničevanja izredne azilne uredbe, na podlagi katere bi oblasti v sosednji državi begunce v primeru presežene zgornje meje ustavili že na meji in jih pošiljali nazaj.
Avstrija je ena izmed držav, ki jo je lanska begunska kriza najbolj obremenila. Rdeče-črna vlada na Dunaju se je pod pritiskom javnosti in koalicijske konservativne ljudske stranke v začetku leta odločila posloviti od t. i. politike dobrodošlice.
Vlada na Dunaju je sicer danes predložila številke, ki so v proračunu za prihodnje leto predvidene za begunce, azilni sistem in integracije. Gre za okoli dve milijardi evrov, izhaja iz podatkov finančnega ministrstva. Pristojni minister Hans Jörg Schelling je ob tem izrazil prepričanje, da bo EU Avstriji priznala 1,4 milijarde izrednih stroškov, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Glede na izračune avstrijskega finančnega ministrstva so sicer stroški za begunce v letu 2014 znašali 600 milijonov evrov, v letu 2015 pa so se z begunskim valom povzpeli na milijardo. Letos so nato ti stroški narasli na dve milijardi. Izračune za prihodnje in sledeča leta so utemeljili na za letos začrtani zgornji meji 37.500 prošenj za azil. (sta)