EU mora v boju proti terorizmu in organiziranemu kriminalu tesneje sodelovati, države članice se same ne morejo spopadati s temi grožnjami, je v pristojnem odboru Evropskega parlamenta v Strasbourgu danes dejal kandidat za novega evropskega komisarja za varnostno unijo Julian King. Zatrdil je še, da bo deloval v evropskem interesu.
King je bil imenovan za kandidata za novega evropskega komisarja iz Velike Britanije po odstopu prejšnjega komisarja Jonathana Hilla, ki je bil pristojen za finančne storitve. Hill je odstopil po odločitvi Britancev na junijskem referendumu, da glasujejo za izstop iz EU.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je Kingu poveril področje varnostne unije. O novem komisarju bodo odločale države članice, svoje mnenje pa mora podati tudi Evropski parlament, ki naj bi o kandidatu tudi na podlagi ocene odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve glasoval v četrtek.
“Če bom potrjen, bom naloge izpolnjeval po svojih najboljših močeh v korist evropskih interesov,” je ob predstavitvi v parlamentarnem odboru dejal King, ki je med drugim pojasnil, zakaj je primeren kandidat za ta položaj.
Pri tem je omenil neposredne izkušnje, ki si jih je pridobil tako v času delovanja v Svetu EU kot tudi v svoji diplomatski karieri na Irskem, Severnem Irskem ter nazadnje kot britanski veleposlanik v Parizu, ki je bil prizorišče smrtonosnih terorističnih napadov.
Ob dodelitvi resorja so številni izrazili pomisleke, zakaj je Juncker tako pomembno področje zaupal kandidatu iz Velike Britanije, ko pa naj bi država že kmalu zapustila EU. King je te pomisleke danes zavrnil, rekoč da lahko po lastnem prepričanju pomembno prispeva na področju, ki najbolj skrbi evropske državljane.
“Vedno sem bil ponosen, da sem Britanec in Evropejec,” je dejal King. To dvoje se po njegovem ne izključuje. Odločitev večine Britancev, da glasujejo za izstop iz EU, je po njegovih besedah sicer potrebno spoštovati.
Na očitke nekaterih članov odbora, da si Velika Britanija zaradi referendumske odločitve ne zasluži komisarja, in spričo dvomov, komu bo novi komisar dejansko služil, je King zatrdil, da bo povsem neodvisen pri opravljanju svojih nalog in da ne bo deloval kot predstavnik britanske vlade.
Izvajanje Evropske agende za varnost s ciljem učinkovitejšega boja proti terorizmu in organiziranemu kriminalu, ki jo je aprila lani predstavila Evropska komisija, je King postavil v središče svojega delovanja.
Med prednostnimi nalogami, za katere se bo zavzemal, je omenil sprejetje direktive za boj proti terorizmu do konca leta, boj proti financiranju terorizma, boljše sodelovanje med evropskimi agencijami in nacionalnimi organi, preprečevanje radikalizacije in teroristične propagande na spletu, učinkovito izmenjavo informacij in okrepitev varnosti na zunanjih mejah EU.
Spoštovanje temeljnih pravic in vladavine prava mora biti pri tem v samem središču evropskega varnostnega okvira, je poudaril.
Nacionalna varnost ostaja izključno v pristojnosti držav članic, a same se ne morejo soočiti z grožnjami, ki po njegovem presegajo nacionalne meje. King je zato pozval k sodelovanju med Evropsko komisijo in njenimi službami ter državami članicami in Evropskim parlamentom.
“Niti terorizem niti organizirani kriminal ne spoštujeta nacionalnih meja. Njihov poslovni model uspeva zaradi pomanjkanja koordinacije med državami članicami. Edini način, da porazimo terorizem je, da sodelujemo,” je poudaril.
King se je pri tem zavzel za oblikovanje “učinkovite in vzdržljive varnostne unije”. To med drugim vključuje večjo osredotočenost na izvajanje dogovorjenih pravil in pomoč nacionalnim organom pri prepoznavanju ovir za njihovo implementacijo. Članice lahko pri tem računajo na pomoč Evropske komisije, je zatrdil.
Obljubil je tudi, da bo tesno sodeloval s kolegi v komisiji in tudi z Evropski parlamentom. Po njegovem prepričanju je namreč treba “podvojiti naša prizadevanja, da bi vzpostavili varnost, ki jo naši državljani pričakujejo”. (sta)