Erjavec ponudil odstop, Cerar se bo odzval v soboto, Židan pa morda v nedeljo

2

Zunanji minister Karl Erjavec je v četrtek premierju Miru Cerarju ponudil odstop. Kot je danes pojasnil Erjavec, se je za to odločil zaradi zapletov v postopku arbitraže o meji med Slovenijo in Hrvaško. Premier Cerar naj bi se na ponujeni odstop vodje slovenske diplomacije odzval v soboto. V strankah so bili v odzivih zmerno previdni.

Zunanji minister je po vmesni odločitvi arbitražnega sodišča za določitev meje med Slovenijo in Hrvaško danes izrazil zadovoljstvo, da se bo arbitraža nadaljevala, hkrati pa je dejal, da prevzema odgovornost za nastale zaplete in da je premierju Cerarju v četrtek ponudil odstop.

“Prepričan sem, da je treba spor o meji med Slovenijo in Hrvaško rešiti, ker že od osamosvojitve dalje obremenjuje odnose med državama in žal vpliva tudi na življenje ljudi ob meji,” je na novinarski konferenci v Ljubljani poudaril minister v prvem javnem odzivu na četrtkovo odločitev arbitražnega sodišča, da bo nadaljevalo z delom.

Arbitražno sodišče je sicer sklenilo, da je Slovenija kršila arbitražni sporazum, vendar pa te kršitve niso tako hude, da bi Hrvaška lahko izstopila iz sporazuma in da sodišče ne bi moglo neodvisno in nepristransko sprejeti končne razsodbe. Danes je sodišče na spletnih straneh Stalnega arbitražnega sodišča objavilo tudi obrazloženo vmesno razsodbo.

Erjavec je poudaril, da “Slovenija zaupa sodišču, da bo sprejelo pravično in dokončno odločitev o sporu o meji”. Zatrdil je, da bo razsodba arbitražnega sodišča tako za Slovenijo kot Hrvaško zavezujoča. “Slovenija jo bo spoštovala, ne glede na to, ali nam bo vsebina arbitražne razsodbe všeč in to pričakujemo tudi od hrvaške strani,” je dejal.

Sodišče je sicer v svoji odločitvi tudi navedlo, da bo morala Slovenija v naprej poravnati stroške delovanja sodišča, ki bodo nastali zaradi podaljšanja postopka. Na zunanjem ministrstvu so pojasnili, da sta doslej državi za delovanje sodišča namenili po 200.000 evrov letno vsaka, Slovenija pa bo zdaj do končne odločitve morala “založiti” ta sredstva.

“Naj predsednik vlade odloči, ali sem deležen zaupanja. Zlasti pa naj oceni, kakšna je moja vloga v tem postopku, predvsem glede na to delno razsodbo, ki je bila soglasno sprejeta s strani arbitražnega sodišča,” je dejal minister, ki pričakuje, da bo Cerar odločitev o tem sprejel v naslednjih dneh. Iz premierjevega kabineta so medtem za STA že pojasnili, da se bo Cerar na Erjavčevo ponudbo za odstop predvidoma odzval v soboto.

“Res je, da bi bilo verjetno najlažje, če bi se takrat, ko je ta zgodba nastala, kot minister umaknil, vendar mi osebna odgovornost tega ni dopuščala,” je še dejal Erjavec in dodal, da se je predvsem trudil, da zadeva ne bi imela še večjih posledic.

Pojasnil je še, da je imel odstop “ves čas v mislih”, da pa je zdaj prišlo do “prelomnice”, ko je po njegovem mnenju prav, da predsednik vlade oceni vso situacijo.

Zatrdil je še, da četudi bo Cerar ponujeni odstop sprejel, to ne bo zamajalo vladne koalicije in sodelovanja stranke DeSUS v vladi. “Če se bo izpolnjevala koalicijska pogodba, ni nobenega razloga, da bi prišlo do kake vladne ali politične krize,” je zatrdil Erjavec. Nakazal je, da bi imel potem dovolj dela tako v parlamentu kot v lastni stranki. “Dela mi ne bo zmanjkalo,” je dejal.

Tudi predsednik DZ Milan Brglez je pozdravil odločitev arbitražnega sodišča ter izrazil zaupanje v njegovo delo. Politične stranke je pozval k enotnosti pri tem vprašanju, ponujen odstop ministra Erjavca pa je v vlogi podpredsednika SMC označil za nepotrebnega. “Če že, bi lahko to storil pred enim letom,” pravi Brglez, ki verjame v tehtno odločitev premierja Mira Cerarja.

Predsednik SD Dejan Židan ni želel komentirati ponujenega odstopa ministra za zunanje zadeve, ker, kot je dejal, ne pozna razlogov zanj. Je pa dejal, da je za Slovenijo, Hrvaško in celotno EU zelo pomembno, da arbitražno sodišče nadaljuje s svojim delom. No, morda se bo Židan na tale zadnji Erjavčev manever odzval v nedeljo, ko je en tak prostočasen dan…

V opozicijskih parlamentarnih strankah so v odzivih na ponujeni odstop ministra izrazili dvom, da z odstopom misli resno. V največji opozicijski stranki SDS ponujenega odstopa niti niso želeli komentirati, saj pravijo, da bodo to storili, “ko bo resnično odstopil”.

Bolj zgovoren je bil predsednik poslanske skupine ZL Luka Mesec. Kot je dejal, je Erjavec “ponudil odstop le zato, ker želi od Cerarja slišati ‘Karl, brez tebe seveda ne gre’. Če bi mislil resno, bi sam odstopil.

Alenka Bratušek (Zavezništvo) iz poslanske skupine nepovezanih poslancev je menila, da ima “občutek, da želi minister Erjavec morda malo preusmeriti pozornost z ‘vroče’ Luke Koper”. “Če bi mislil resno, bi podal odstop že takoj ob objavi prisluhov in izbruhu afere,” je dejala za STA. (sta)

vlada rs2

Št. komentarjev: 2
  1. državljan pravi

    In v ponedeljek bodo vsi židane volje………..

  2. MoroStar pravi

    …vključno s špilferderberjem Kahlom.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen