Nemška kanclerka Angela Merkel se je zavzela za to, da bi na pogovorih o koncu državljanske vojne v Siriji sodeloval tudi sirski predsednik Bašar Al Asad. Možnost sodelovanja Asada na mirovnih pogajanjih je prvič omenil tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki pa je opozoril, da Asad po koncu konflikta ne bi več smel imeti pomembne vloge.
Možnost, da bi izhod iz štiri leta in pol trajajočega sirskega konflikta iskali skupaj z Asadom, je Merklova omenila v četrtek po izrednem vrhu EU o begunski krizi. “Govoriti moramo s številnimi akterji, tudi Asadom,” je dejala.
A v Nemčiji njena izjava ni naletela na široko politično podporo. Zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je tako poudaril, da neposredna pogajanja ne bi smela biti prvi cilj za začetek pogajanj, “To ni vprašanje, ki bi ga morali najprej dati na mizo. Gre za vprašanje, kako končati konflikt,” je opozoril. Tudi strokovnjaki za zunanjo politiko v nemških vladajočih strankah svarijo pred neposrednim sodelovanjem z Asadom, piše nemški časnik Die Welt.
Da bi sirski predsednik lahko igral pomembno vlogo v politični tranziciji v Siriji, je po poročanju tujih tiskovnih agencij prvič omenil tudi njegov oster kritik, turški predsednik Erdogan. “A nihče nima v mislih prihodnosti Sirije z Asadom na čelu,” je opozoril.
Da bi v prizadevanja za končanje sirskega konflikta vključili tudi Asada, je sicer predlagala Rusija, ki meni, da bi moral sirski predsednik sodelovati pri oblikovanju nove koalicije za boj proti skrajni sunitski skupini Islamska država (IS). ZDA se sicer s tem ne strinjajo.
Boj proti IS v Siriji bo sicer ena od osrednjih tem pogovorov predsednikov ZDA in Rusije, Baracka Obame in Vladimirja Putina, ki se bosta v ponedeljek sešla v New Yorku. (sta)